Haftanın Özeti: 22

23 - 29 Mart 2015 tarihleri arasında 5 ana başlık altında Türkiye ve dünyadan haber, site, uygulama, cihaz, video, trendler.

Bilim / Teknoloji / Yazılım / Donanım

 • SwipeColor yakında dağıtıma sunulacak renk eşleşmeleri ve parmak hızına dayalı, bağımlılık yaratma iddiasında bir oyun. Denemek isterseniz sitesindeki formla kaydolun, linki bekleyin.
 • Cep telefonları anlamsız derecede garip bir hırsla ekranları büyütüp formu incelttikçe şarj ömrü yüzünden hayatı allak-bullak olanların sayısı da katlanarak artıyor. Bulunan sonsuz sayıdaki çözümlerden biri de CrankCase oldu. Kendisi (bazı deprem setlerinde karşınıza çıkan radyo ve fenerlerdeki gibi) bir manivelayı çevirerek (yani tam anlamıyla kol gücüyle) telefonunuzu şarj etmenizi sağlıyor. Şimdilik sadece iPhone 5 ve 6 uyumlu ve erken davranan 29 dolara bir tane kapıyor.

 • Fotoğraf ve video işleriyle amatör ötesi ilgilenenler Beastgrip Pro‘ya mutlaka bakmalı. Neredeyse bütün akıllı telefonlara uyumlu bu aksesuar her türlü lens, tripod ve benzeri aksesuarı cihazınıza bağlayarak kalite çıtasını bütçeyi tavana vurdurmadan yükseltmenizi sağlıyor. Çok hoşuma gitti.
Beastgrip Pro
Beastgrip Pro
 • İşlemci sektörünün lideri Intel, çip üreticisi Altera‘yı satın almak için görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.
 • Microsoft 10 inçten küçük aletlere (böyle yazınca garip oldu) Office yazılımını ücretsiz sunma kararı aldı.
 • Instagram fotoğraflardan kolaj yapmak isteyenler için (sonunda) bir uygulama çıkardı. Layout adını taşıyan yazılım gayet pratik, kolay kullanımlı, sade ve ücretsiz (ve şimdilik sadece iOS kullanıcıları için. Android yolda).
 • Twitter canlı video yayın desteği sunan Periscope uygulamasını duyurdu (ve aynen Meerkat gibi sebebini anlayamadığım bir heyecan dalgası yarattı. Canlı yayını yeni mi keşfettiniz beyler? Come on!).

27 Yorum

 • Amirim her hafta sabırsızlıkla haftanın özetini bekler olduk. Bu arada trafikte motor tecrübeleriniz ile ilgili daha çok yazı istiyoruz :)

 • Daha önce sosyal deney amaçlı olduğunu söylediğiniz “bağış” özelliği için yatırılan paralara yönelik vergilendirme işlemi nasıl oluyor?
  Bloğumuzda “bağış” olarak topladığımız meblalar faturalandırılmalı mı?

 • seyircinin isteğini yapmak bence her zaman kötü olmuştur.. kısaltın diyenler zaten okumayanlardı..

 • Serdar abi senin Breaking Bad’i izlemeden geçtiğine inanamadım. Walter White’ın kemikleri sızlıyordur şerefsizim.

 • Amirim yanlış anlmayın ama blogunuz sadece haftanın özeti bloguna dönüştü. Sizi takip eden kitle genelde sosyal medya ve internet gibi konulara ilgili zaten ve bu sebeple bu haftanın özetinde anlattıklarınıza hafta içerisinde denk gelip okuyor. Blogunuz sadece bu şekilde devam edecekse artık takip etmemizin bir nedeni kalmadı. Bu blogta artık Serdar KUZULOĞLU’a ait bir içerik yok …

 • Yukarıda söylenmiş ama ben de tam söylemeyi planlıyordum.Haftanın Özetleri güzel ama diğer içerikler daha değerliydi. Artık rastlayamıyoruz ne yazık ki ..

  • Yerimde olsaydınız bloga değil yazmak, sayfasını açmayı bile düşünmezdiniz inanın. Uykuya zor zaman ayırıyorum. Bulduğum boşluklarda da önceliğim her zaman blogum.

 • Yoldaki tabelaları okuyup hız ayarlaması yapan bir arabaya yapılacak en güzel şaka herhalde yola, üzerinde “1” yazan tabelalar koymak olurdu :D.

  Diziler konusunda da, yukarıda geçen iki öneriyi tekrarlamak istiyorum: Breaking Bad (5 sezonda toplam 62 bölüm, eleştirmenlere göre gelmiş geçmiş en iyi dizi) ve Silicon Valley (orijinal espri anlayışı, ilk sezon sadece 8 bölüm, ikinci sezon haftaya başlıyor).

 • Uçak haberiyle ilgili, çözüm olarak pilot yerine robot düşünülmesi düşündürücü. İnsanların robotlaştırılacak yoğunlukta ve kurallarda çalıştırılmasının psikolojilerini yerle bir ettiği de düşünülmeli. Sadece havayolu şirketler değil birçok kurumsal şirket de bu tehlikeyle karşı karşıya bence. Ve çoğu şirket ya ciddi ciddi kendilerine her koşulda boyun eğecek ve 24 saat çalışacak robotları üretmek ya da mecburen kurallarını, davranışlarını, saatlerini insani hale getirmek zorunda kalacak yakın gelecekte kanımca.

 • Microsoft 10 inçten küçük aletlere (böyle yazınca garip oldu)…
  once anlamsizca ekrana bir sure baktim sonra bastim kahkahayi.

 • biraz bencilce olacak ama daha uzun olsa diyorum..ama biliyorum ki bu kosturmanın arasında bu bile harika..tasarım inovasyon ve bilim teknoloji baslıklari favorilerim..Bir cok hafta diger gecmis hafta yaılarını tekrar okuyup atladiklarımdan yeni kesiflerde bulunmak acayip lezzetli..ben aynısını yaparmıydım bilmiyorum.bilgiye okumaya saygının bu kadar az oldugu gunumuz “modern dunya”sında,bu kadar paylasımcı olurmuydum bilemiyorum..yine de tesekkurler..her defasinda.her okudugumda.saglik sihhat ve afiyet dilerim.yazan ellerinize,dusunen beyninize …

 • Ellerine sağlık amirin. Çok güzel bir özet olmuş. Yukarida da bazı kişilerin belirttiği gibi başlıklar bilindikdi ama hiçbiri insana senin yazilarin kadar oku beni demiyordu.

  • Hocam bu haftalik ozetlerinizi mediumda paylasmayi hic dusundunuz mu? Orada olsa nasil olur?

 • Periscope uygulamasının insanları heyecanlandıran tarafı sanırım zahmetsiz olması. Canlı yayın yeni bir olgu değil ancak eli yüzü düzgün bir yayın için kamera, mikrofon (veya ses diyelim) , yazılım yatırımları yapmak gerekiyor. Bunlara ek olarak yukarıda belirtmiş olduğum ekipman ve yazılımları kullanmak için tecrübe gerekiyor. Periscope bunların hepsini yok sayıyor ve istediği tek şey kamera ve mikrofona erişim izini. Kısacası işleri çok kolaylaştırdığı bu sebeple heyecan yarattığı düşüncesindeyim.

  • Aynı şeyi senelerdir yapan Ustream başta olmak üzere Skype, Google Hangout gibi bir dizi hizmet var zaten? Twitter’da paylaş düğmesine basmak dışında bir zahmeti de yok hiçbirinin.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği