Haftanın Özeti: 217

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Banksy bu kez Galler’in küçük bir kasabası olan Port Talbot’ta ortaya çıktı. Muhtemelen karın tadını çıkaran çocuk olarak anılacak olan eserin Banksy’ye ait olduğu doğrulandı.

MyModernMet 2018’den akıllarda kalan 10 enstalasyon çalışmasını sıraladı. Yıl içinde haftanın özetinde değindiğimiz, Brüj’deki plastik atık balinası da onlardan biri.

Yürekleri ağızlara getiren fotoğraf ve videolarıyla -neredeyse içeceği kadar- meşhur Red Bull bu yılı da boş geçmedi elbette. Bolca vakti olan için şurada 34 karelik bir derleme var.

sedan grosic

National Geographic 2018 Fotoğraf Ödülleri sahiplerini buldu. Yaban hayatı, insanlar, mekanlar gibi kategorilerde ödül kazanan fotoğraflar tabii ki fazlasıyla etkileyici.

Son olarak kaçıncısının çekildiği tam kestirilemeyen Karayip Korsanları serisinin Johnny Depp olmadan devam edeceği açıklandı. Deadpool’un yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Rhett Reese ve Paul Wernick de yeni filmde görev alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere, elektronik gazete aboneliğinde yüzde 1 olan KDV oranı yüzde 18’e, e-dergi ve e-kitapta da yüzde 8 olan KDV oranı yine yüzde 18’e çıkarıldı. Basılı satılan gazete ve dergide yüzde 1, basılı kitapta ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

Fast Company meraklıları için 2018’in dikkat çeken 7 teknoloji kitabını sıraladı. Detaylarını şurada bulabileceğiniz seçkiden sadece bir kitabın (Uzay Baronları) Türkçeye çevrildiğini belirtmekte fayda var.

Playtuşu’nun 2018’in en iyi 100 albümü listesinden geçen hafta bahsetmiştik. Site bu kez yılın en iyi 50 şarkısıyla karşımızda. Arctic Monkeys de Four Out Of Five ile listenin sekizinci sırasında kendisine yer bulmuş.

Kanada’da türküler söyleyen Minor Empire adlı grubun hikayesiyle bu haftayı da bitirelim:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: