Haftanın Özeti: 217

Tasarım, İnovasyon

Laboratuvar ortamında, inek hücrelerinden üretilen ilk biftek İsrailli Aleph Farms adlı girişim tarafından servis edildi. Bifteğin dokusu ve tadı ‘bildiğimiz etten’ farksız. Dünyanın hayvan kesmeden üretilen ilk bifteği olarak tanımlanan ürün henüz prototip aşamasında. Dört farklı inek hücresinden üretilen şey, dana etinin şeklini, dokusunu ve tadını taklit edebilmek üzere düzenlendi. Şirket, bu ince biftek prototipinin 2-3 haftalık bir sürede üretildiğini ve 50 Dolar’a (yaklaşık 267 TL) mal edildiğini söylüyor. Aleph Farms ise bifteklerini 3-4 yıl içinde satışa hazır hale getirmeyi hedefliyor.

Şangay merkezli 100Architects adlı tasarım ofisi, şehirlerde bulunan ve artık kullanılmayan telefon kulübelerini dönüştürmek için bir proje geliştirdi. Yeni işlevler yüklenen kulübeler; ücretsiz kablosuz internet, ücretsiz şarj, oturma ve dinlenme düzeni, geceleri çalışan okuma lambası gibi imkanlarla donatıldı. Projenin temel hedeflerinden biri, kulübeleri mini kent kapsüllerine dönüştürmekti. Görünüşe göre bu hedefe ulaşılmış.

Markalar için bu yılın trendlerinden biri de faaliyet alanlarının dışına çıkıp yeni ürünler ortaya koymak. Ford tarafından geliştirilen ve ses sıfırlama özelliği olan köpek kulübesi de buna örnek olabilir. Quiet Kennel adı verilen ürünün amacı köpeğinizi gürültüden korumak. Ford Europe Quiet Kennel’ın tasarımında, araçlarında kullandığı aktif ses sıfırlama teknolojisinden yararlandı. Ford’un Edge SUV aracı gibi, köpek kulübesi de dışarıdaki sesleri mikrofonları aracılığıyla algılıyor ve onların yarattığı titreşimleri sıfırlayacak frekansta titreşimler yaratıyor. Böylece dışarıdaki sesler kulübenin içine ya hiç ulaşmıyor ya da ciddi oranda kesiliyor.

Ludovic Lazareth dört tekerleğinin içinde bulunan jet türbinleri ile havalanabilen bir konsept motosikletin videosunu paylaştı. La Moto Volante (Uçan Motosiklet) olarak adlandırılan araçta, tekerlekleri gövdeye bağlayan yana açılır kollar açılıyor ve tekerlekler yatay konuma geliyor. Böylece araç, tıpkı dört pervaneli bir dron gibi, dört noktadan eşit güç alarak havalanabiliyor.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de alışveriş merkezi, tren istasyonu ve müze gibi yapıların yerin altında inşa edilmesi planlanıyor. Böylece hem yüzeyde daha fazla yapılaşmanın önüne geçilecek hem de değişmeyen ısı ve aynı düzeyde kalan hava şartları sağlanacak.

Elon Musk’ın tünel şirketi Boring Company tamamladığı ilk tünelini tanıttı. Şirket tanıtılan kısmın, tünelin ‘ilk bölümü’ olduğunu söylüyor. Boring Company 2017’de, bir park alanında bulunan Tesla model aracın, zemindeki bir asansör aracılığıyla yer altındaki tünele taşındığı ve bu tünellerde hızla seyahat ettiği videoyu paylaştığında büyük bir ilgiyle karşılaşmıştı. Bu yıl şirketin yüksek kapasiteli yolcu kabinlerinin zeminden yer altına inerek saatte 240 kilometre hızla tünellerde dolaştığının görüldüğü yeni bir video yayımlandı. Ancak bu coşkuyu Salı günü açılan tünelde görmek pek mümkün değildi. 1,83 kilometre uzunluğundaki tünelin açılışında katılımcılar, bir Tesla Model X ile saatte 65 kilometre hızla seyahat etme imkanı buldu.

Çin halihazırda dünyanın en hızlı trenlerini üretiyor ama liderliğini sağlama almak için çalışmalarını sürdürmeyi de ihmal etmiyor. 25 bin kilometre ile dünyanın en büyük yüksek hızlı tren ağına sahip olan Çin, fütüristik ulaşım araçları için de bir test alanı haline geldi. Yüksek hızlı trenlerin, saatte 350 kilometre olan limitini artırmaya yönelik çabalar devam ediyor.

Honda otonom araç teknolojisini araziye taşıyor. Küçük otonom iş makineleri (AWV) platformu aslında Honda’nın tarımda kullanılmak için geliştirdiği 4WD adlı dört tekerli motorunun üst kısmı çıkarılmış ve yerine bir dizi sensörle otonom sürüş ekipmanı eklenmiş versiyonu. Araçlar, kullanım amacına göre farklı ekipmanlarla donatılabiliyor. Raylı sistemi her türlü aksesuarı kolayca yerleştirmeyi sağlıyor ve basit otonom yetenekleri sayesinde araç kişiyi takip etme, belirli bir düzen içinde hareket etme ve A noktasından B noktasına gitme gibi görevleri yerine getirebiliyor. Böylece birçok alanda kullanım imkanı sunuyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: