Haftanın Özeti: 213

Tasarım, İnovasyon

Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun yüzde 55’inin şehirlerde yaşadığını ve 2050’ye kadar bu oranın yüzde 68’e çıkmasının beklendiğini söylüyor. Bu da mevcut şehirlerin büyüyeceğine ve yeni şehirlerin kurulacağını işaret ediyor. Özellikle Asya ve Afrika ülkelerinde, geleceğin şehirlerinin karşılaşacağı 5 büyük zorluğa dikkat çekiliyor: Çevresel tehditler, kaynak ihtiyacı, eşitsizlik, teknolojik gelişmeler, yönetim ve planlama. Detayları sitemizde bulabilirsiniz.

Birleşik Krallık Yapı Mühendisleri Enstitüsü tarafından organize edilen 2018 Yapı Ödülleri (Structural Awards) sahiplerini buldu. ‘Mühendislik harikası’ denilebilecek yapıların yarıştığı organizasyonda bu yılın büyük ödülü İsviçre’deki Tamina Kanyonu Köprüsü’ne verildi. 473 metre uzunluğundaki yapının yerden yüksekliği 200 metre. 14 kategoride ödüllerin verildiği yarışmada ödül kazanan projeleri organizasyonun sitesinde görebilirsiniz.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) iş birliğiyle iki yılda bir düzenlenen RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün bu yılki kazananı, Brezilya’da inşa edilen Aleph Zero & Rosenbaum imzalı Çocuk Köyü oldu. Ödül, tasarım mükemmelliği ve mimari tutkusuyla örnek teşkil ederek anlamlı bir sosyal etki yaratan yapıları onurlandırıyor. Çocuk Köyü de bu ilkeye uygun şekilde, 540 ortaöğretim öğrencisi için konaklama imkanı sağlayan bir yapı. Evden uzakta bir ev mottosuyla, çocukların güçlü bir bireysellik ve aitlik duygusu geliştirebilecekleri bir ortam yaratılması amaçlandı.

Dünyanın en büyük öğrenci tasarımları fuarı (Global Grad Show) her yıl Dubai’de gerçekleştiriliyor. Bu yılki etkinlikte, dünyanın önde gelen tasarım okullarından 150 proje sergilendi. 7 tanesini sitemizde bulabileceğiniz projelerden biri de Çinli Zhang Liye tarafından geliştirilen Acorn. Tarım ürünlerinin atıklarından elde edilen malzemelerle oluşturulan Acorn, bir fidanın kök salması için gerekli mineralleri sağlıyor. Liye, böylece zorlu şartlarda da ağaç yetiştirilebileceğini savunuyor.

Bu da James Dyson Ödülü kazanan, rüzgar enerjisi üretimini geniş kırlardan sıkışık şehirlere taşımayı planlayan O-Wind isimli rüzgar türbini:

Lockheed Martin ses hızını aşabilen (süpersonik) ticari uçuşlar için X-59 adlı uçağının (QueSST) üretimine başladı. İlk uçuşu 2021’de gerçekleştirmeyi planlayan şirket, bu süreçte NASA ile iş birliği yapıyor. Çalışmalar şimdiye dek bilgisayar modellemeleri, tasarımlar ve rüzgar tünellerinde yapılan testlerle sınırlıydı. 17 kilometre yükseklikte, saatte bin 512 kilometre hıza ulaşacak olan uçağın yarattığı ses patlaması ise 75 desibel olarak (bir araba kapısının kapanma sesi kadar) hissedilecek.

MIT mühendisleri, iyon gücüyle çalışan, pervanesi ya da türbini olmayan ve fosil yakıt kullanmayan bir uçak geliştirdi. Uçak, iyonik rüzgar ya da elektro-aerodinamik itiş adı verilen güçle çalışıyor. Bu güç elektrik yükü bulunan atom ya da moleküllerin (iyonların) hareketinden elde ediliyor. Bir ilke imza atan mühendisleri böylece herhangi bir hareketli parçası olmayan bir uçağı uçurmayı başarmış oldu. Geliştirilen uçak küçük olsa da (5 metrelik kanat uzunluğuna sahip) araştırmacılar gelecekte bu teknolojinin yolcu uçaklarında yakıt tasarrufu amacıyla kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca iyonik rüzgar, sessiz dronlar üretmek için pervanelerin yerine kullanılabilir.

Dünya, nükleer füzyondan elde edilecek enerjiye, Çin’in Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak’ı (EAST) sayesinde bir adım daha yaklaştı. Dört aylık deney esnasında, ‘Çin yapay güneşi‘ 100 milyon santigrat derecenin üzerinde (Güneş’in iç kısmından altı kat daha sıcak) bir çekirdek plazma sıcaklığına ve 10 MW’lık bir ısıtma gücüne ulaştı. Böylece araştırmacılar pratik nükleer füzyonun çeşitli yönlerini inceleme olanağı buldu. 2006’da başlayan çalışmaların nihai amacı pratik bir nükleer füzyon güç reaktörü üretmek.

Norveç merkezli girişim reTyre değişen hava ve yol koşullarına uygun bisiklet lastiği kullanabilmenin kolay bir yolunu buldu: Fermuar. İki yılda geliştirilen ürünle, lastiklerin üzerine yol şartlarına uygun farklı kauçuk katmanlar ‘geçirmek’ mümkün. Yüksek hız veya keskin virajlarda bile sıkıca oturan ürün, değiştirme süresinin kısalığıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. Kickstarter’da destek arayan firma taban lastiğini 36 Dolar ile 70 Dolar arasında, yol şartına göre değiştireceğiniz dış katmanları ise 55 Dolar ile 70 Dolar arasında fiyatlandırmış.

Volvo ilk ticari otonom kamyon anlaşmasını imzaladığını açıkladı. İsveçli otomotiv devi, Norveçli madencilik şirketi Brønnøy Kalk ile yollar ve tünellerden oluşan 5 kilometrelik mesafe için anlaşmaya vardı. Otonom kamyonlar, madenden alınan kireç taşını limanda bekleyen gemiye taşıyacak. Burada önemli bir nokta var: Volvo, Brønnøy Kalk’a kamyon satmıyor. Kamyonlar Volvo’ya ait. Satılan şey ise taşıma hizmeti. Volvo bu işten taşınan kireç taşı miktarına göre ton başına para alacak.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

 • merhaba, “75 desibel olarak (bir araba kapısının kapanma sesi kadar)” cümlesinde yanlışlık var.

  Konuşma sesi 40-60 dB
  Bağırma sesi 80-90 dB
  Uçağın kalkışı 120-140 dB
  Tüfek patlaması (yakın Mesafe) 130 dB dir.

 • Evet, haberi okuyunca zihin yaklaşık olarak şu kıvama geliyor daki linki yanlis olabilir cunku komik bir resim beklerken yine haberin linki geliyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: