Haftanın Özeti: 205

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘daki Rokin metro istasyonu ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki su kanallarından birinin kurutulmasıyla açığa çıkan ‘eserler’ elden geçirilerek hazırlanan sergide yok yok. Madeni paradan cep telefonuna, bardaktan gözlüğe kadar binlerce obje adeta günlük hayatın yansıması. Şu yağmurlu günde antika pazarlarına gitmek isteyip de üşenenler proje için tasarlanan sitede, yıllara göre kategorilendirilmiş buluntulara göz atabilir.

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan Sarah Spencer adlı yazılım mühendisi, 1970’lerden kalma eski bir dokuma makinesiyle gökyüzünü resmetti. Bir yardım derneği yararına satılırken gördüğü makinenin karmaşık mekanizmaları ve elektronik yapısına hayran kalan mühendis, bir yıl boyunca üzerinde değişiklikler yaptı ve bilgisayarda hazırlanan tasarımları dokuyabileceği bir algoritma geliştirdi. Sonuç olarak ortaya 2,75 metreye 4,57 metrelik bir uzay kilimi çıktı.

Bant Mag ortaklığıyla Red Bull Music Festival İstanbul kapsamında gerçekleşen ve 20 sanatçının fantastik sinemamızdan 20 film için yaptığı posterlerden oluşan Art of B-Movies: The Remake Exhibition adlı sergi Kadıköy Yeldeğirmeni Açık Alan‘da. Sergi için bugün son gün olarak görünüyor. Ama bu 20 postere bir şekilde ulaşıp göz atmak, sinema tarihimize bir de o açıdan bakmak güzel olur.

Gizem Winter

25. Adana Film Festivali’nde Altın Koza ödülleri, Çukurova Kongre Merkezinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. En İyi Film ödülü Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yönettiği Sibel adlı filme giderken Kelebekler’le bu yıl pek çok ödül kazanan Tolga Karaçelik de En İyi Yönetmen seçildi.

  • En İyi Kadın Oyuncu: Damla Sönmez (Sibel)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Caner Şahin ve Yiğit Ege Yazar.
  • Yılmaz Güney Ödülü: Anons
  • Adana İzleyici Ödülü: Kelebekler
  • Jüri Özel Ödülü: Hüseyin Karabey (İçerdekiler)

Film festivali demişken, İKSV tarafından düzenlenen Filmekimi bu yıl 5-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’daki sinemaseverleri bekliyor. Bu reklama rağmen gitmek isterseniz gösteri programı ve detaylar şurada.

Cep Hikayeleri 108’inci bölümünde bağımsız filmcilik konusunu işlemiş. Konuk ise Josef Erçevik Amado.

Özeti Muse‘un 9 Kasım’da çıkacak Simulation Theory albümünden paylaşılan yeni şarkı Pressure ve klibiyle kapatalım.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: