Haftanın Özeti: 203

Tasarım, İnovasyon

Tel Aviv Üniversitesi‘nde geliştirilen bir robot, tıpkı yarasalar gibi çevresini tanımak için ekolokasyon teknolojisi kullanıyor. Yarasanın ağzından gönderdiği ultrason dalgaları çevredeki engellerden yansıyarak ona geri geliyor. Hayvan bu şekilde çevresinde hangi yönde nasıl bir engel olduğunu tespit ederek bulunduğu ortamın haritasını çıkarıyor. Robot da bir çift ultrasonik hoparlör ve mikrofon kullanarak aynı işlemi gerçekleştiriyor.

Su sıkıntısı çekerek büyüyen You Wu adlı genç, borulardaki su sızıntısını tespit edebilen bir robot geliştirdi. 28 yaşındaki MIT mezunu Wu, robotun borunun içinde hareket ederken ‘kolları’ vasıtasıyla ona dokunduğunu ve sızıntılardan kaynaklanan emme kuvvetini hissettiğini belirtiyor. Lighthouse adını verdiği şu anki versiyonu Ocak ayında çıkaran Wu’nun çalışan bir prototip üretmesi 5 yılını aldı. Wu’ya göre şehirlerdeki ses seviyeleri sebebiyle akustiğe odaklanarak sızıntıları bulmaya çalışmak pek mantıklı bir seçenek değil. Nihai hedefini ise şu cümleyle açıklıyor:Amacım dünya üzerindeki her şehrin daha az su kaybı yaşamasını sağlamak.

Gerçek bir hasta gibi davranabilen ürkütücü derecede gerçekçi robot Pediatric Hal ise tıp öğrencilerinin tecrübe edinmesini sağlamak için üretildi. 5 yaşındaki bir hastaya benzeyecek şekilde tasarlanan Hal, sorulara cevap verebiliyor, gözleriyle karşıdakinin parmaklarını takip edebiliyor, “anne” ya da “baba” diye ağlayabiliyor, korktuğunda çişini yapıyor, bir yerine iğne batırıldığında bağırıyor, kalp ritm bozukluğu ya da kalp durması gibi çeşitli hastalıkların belirtilerini taklit edebiliyor. Evlerden ırak.

Senegal‘in başkenti Dakar‘ın 30 kilometre dışına kurulacak Diamniadio adlı şehir Afrika’nın ilk fütüristik şehri olacak. Onayı 2013’te alınan şehir 2035’te tamamlanacak ve maliyeti 2 milyar Dolar’ı bulacak. Tamamlandığında 16 kilometrekarelik bir alana yayılacak olan Diamniadio’nun içinde bir endüstriyel park, eğlence merkezi ve 30 bin öğrenci kapasiteli bir üniversite olacak. Proje ayrıca 350 bin kişiye lüks, orta sınıf ve ekonomi sınıfı evler sunacak. Diamniadio’yu eleştirenler 2 milyar Dolar’lık harcamanın ülkeyi daha fazla borca sokacağı görüşünde. Ayrıca projenin duyurulmasının, mevcut başkan Macky Sall’ın seçim kampanyasıyla aynı döneme denk gelmesini manidar bulanların sayısı da az değil.

Fütüristik yapılar demişken Türk – Rus ortaklığındaki Dahir İnşaat adlı şirketin çılgın projelerine göz atmak isteyen olur belki. Uçan tren projesi de onlardan biri:

Otomobil üreticileri geleceğe nasıl baktıklarını gösteren konsept tasarımlarını paylaşmaya devam ediyor. Mercedes-Benz’in Vision Urbanetic adıyla tanıttığı otonom platform ihtiyaca göre dönüşebiliyor. Toplu taşıma aracı, otomobil, ticari araç gibi şekillere girebilen Vision Urbanetic tek seferde 12 kişiyi taşıyabilecek.

Diğer Alman BMW ise otonom motosiklet teknolojisiyle gündeme geldi. Motor henüz kendi başına kalkış yapamıyor. Birinin dengesini sağlayıp onu yola çıkarması gerekiyor. Hareket ettikten sonra gaz, fren, vites kontrolünü sağlayarak önündeki yolu okuyup takip edebiliyor. BMW şimdilik otonom motosiklet üretme planları olmadığını söylüyor. Bu çalışmanın amacı motosiklet sürüş dinamiklerini daha iyi anlayarak gelecekte üretilecek araçlara hangi aktif güvenlik önlemlerinin yerleştirilebileceğini belirlemek.

Geçen hafta bir yaşam alanı olarak konumlandırdığı 360c ile ufuk açan Volvo otonom sürüş alanında eli iyice yükseltiyor. Vera adını verdiği kabinsiz kamyonu tanıtan şirket müşterilerden talep toplamaya başladı. Vera’nın daha çok şehir içi taşımacılıkta kullanılması bekleniyor.

Vietnam‘ın ilk (ve tek) otomobil üreticisi VinFast, ilk otomobillerinin tasarımını belirlemek için vatandaşların fikrini aldı. Yapılan oylamanın ardından en yüksek oyu alan bir adet sedan ve bir adet SUV modelinin görsellerini paylaşan şirket, bu araçları 2 Ekim’de Paris Otomobil Fuarı‘nda tanıtacak. Sürecin başında dört İtalyan firmasından toplam 20 tasarım alındı. 62 bin kişinin katıldığı oylamada Pininfarina imzalı şu tasarımlar en fazla oyu aldı. Her iki aracın da Eylül 2019’da satışa sunulması planlanıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Son yıllarda, bazı haber ajanslarının metinlerinde başlayan bir yazım modası çıktı. Sayıların yazılması. Aşırı derecede rahatsız buluyorum bunu. Sizin metnin içinde de var “Bin 300 nüfuslu köyden” Bu kalıp ne kadar anlaşılabilir ve de doğru mu sizce? Bunun yerine “1300 nüfuslu köyden” olması gerekmez mi?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: