Haftanın Özeti: 186

Tasarım, İnovasyon

İnsanlığın geleceğinde 3D yazıcıların yeri konusunda birçok farklı öngörü bulunuyor. Dubai ise bu öngörülerden birini hayata geçirmeyi planlıyor. Yapılan açıklamada 2025’e kadar ülkede inşa edilecek binaların yüzde 25’inin 3D yazıcılar aracılığıyla oluşturulacağı belirtildi. Bu hamle, 2016 yılında Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum tarafından açıklanan 3D yazıcı stratejisinin bir yansıması. Dubai Gelecek Vakfı‘na göre bu strateji, iş gücü ihtiyacını yüzde 70, maliyetleri de yüzde 90 oranında düşürmeyi amaçlıyor. 2016’da, bu teknolojiyle yapılan ilk bina olduğu iddia edilen bir ofis, 6 metre yüksekliğinde ve 12 metre genişliğinde robotik bir kol tarafından inşa edilmişti.

Microsoft, bedensel engelli oyun meraklıları için Xbox Adaptive Controller isimli yeni ürününü tanıttı. 19 adet jak girişi olan cihaz, engelin durumuna göre kişiselleştirme yapılmasına olanak sağlama iddiasında. Xbox One’ın yanı sıra Windows 10 kurulu bilgisayarlarla da uyumlu çalışacak olan cihaz 100 Dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ve olası fiyatı hakkında net bilgi yok.

ETH Zurich‘ten araştırmacılar, dünyanın en küçük ve en ucuz ‘elektronik burnunu‘ geliştirdiklerini açıkladı. Deprem ya da çığ gibi felaketlerde arama kurtarma çalışmalarında kullanılması hedeflenen cihaz, insan vücudunun ürettiği bazı temel maddeleri tespit edebilen algılayıcılarla donatılmış durumda. Çalışmada aseton, izopren ve amonyak temel alınmış. Metabolizma tarafından düşük miktarlarda üretilen ve nefes ya da deri yoluyla vücudu terk eden bu üçlünün bir arada oluşu bir insanın varlığına işaret ediyor.

Yine ETH Zurich ve Caltech tarafından geliştirilen bu robotun özelliği ise herhangi bir batarya veya motoru olmayışı. Sıcaklığa duyarlı polimer malzemesi sayesinde gücünü ısıdan alıyor. Bu malzeme soğukta büzüşürken ısıya maruz kaldığında ise şekli düzeliyor. Ekip bu özelliği kullanarak polimer şeritleri, robotun bedenine küreği hareket ettirecek şekilde yerleştirdi. Isındığında polimer genişleyip küreklerin hareket etmesini sağlıyor. Şu an için tek seferlik hareketi gerçekleştirebilen bir robotun pratik yarar sağlamasını hayal etmek zor olsa da araştırmacılar gelecekte robotların pH değeri ve tuzluluk oranı gibi farklı çevre etkilerine duyarlı malzemelerden yapılabileceğini belirtiyor.

Techcrunch tarafından düzenlenen TC Sessions, robot teknolojilerinin bugününe ve geleceğine ışık tuttu. Birçok robotun masaya yatırıldığı etkinliğin konuklarından biri de Agility‘nin geliştirdiği Cassie oldu. Seri üretime geçtiğinde 35 bin Dolar’a satılması planlanan Cassie’nin yanı sıra etkinliğin öne çıkan ürünlerine haberimizde göz atabilirsiniz.

Neri Oxman ve MIT Mediated Matter Group‘tan bir grup araştırmacı, okyanustan elde edilen yenilenebilir bir polimer kullanarak, su bazlı dijital bir üretim platformu geliştirdi. Bu işlemde kabuklu deniz canlılarından elde edilen malzeme robotik fabrikasyon ve sentetik biyoloji ile birleştiriliyor. Bu malzemenin kullanılabileceği alanlar arasında geri dönüştürülebilir ürünler ya da çadır gibi geçici mimari yapılar yer alıyor.

Crua Outdoors adlı şirket, hamağı bütün gün ve gece kullanılabilecek konforlu bir kapsüle dönüştürme hedefiyle yola çıkmış. Şu anda Kickstarter‘da fon toplama sürecinde olan Koala‘nın perakende fiyatının 129 – 249 Dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. 20 bin Dolar’lık hedefinin 10 katını toplamayı başardığını düşününce, bu çok amaçlı hamakların ağaç dallarını süsleyeceği günler yakındır diyebiliriz.

Havacılıktan, özellikle de nostaljik uçaklardan hoşlananlardansanız, New Atlas‘ın tarihin derinliklerinden derlediği en güzel 10 uçak listesi ilginizi çekebilir. Listede İngiliz – Fransız ortak yapımı süpersonik yolcu uçağı Concorde da var elbette.

İngitere’deki Lake District Milli Parkı yönetimi, ziyaretçilerine daha rahat ulaşım imkanı sağlamak için otonom kabinler kullanılmasını kararlaştırdı. Fizibilite çalışması Haziran’a kadar devam edecek. Çalışmaların ardından bu ulaşım yönteminin bölge halkının ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ne kadar hitap ettiği belirlenecek. Heathrow Havalimanı’nda da kullanılan kabinler 4 yolcu kapasiteli.

Missouri Üniversitesi’nden Deepak K. Singh yönetiminde bir ekip, pil ömrünün kısalığı ve elektronik cihazların aşırı ısınması sorunlarını çözmeye yönelik bir cihaz geliştirdi. Ekip, eşsiz bir yapıdaki manyetik bir malzeme için patent başvurusunda bulundu. Malzeme ayırt edici elektronik özellikler gösteren bir bal peteği örgüsü formunda. Singh “Son ürünü geliştirebilmek için daha fazla çalışma yapmamız gerekiyor ancak böyle bir cihaz, 5 saat kullanılabilen bir bataryanın ömrünü 500 saatin üzerine çıkarabilirdiyor.

Akıllı telefonlarda her geçen gün yaygınlaşan kablosuz şarj teknolojisi yakında elektrikli otomobillerde de kullanılacak. BMW‘nin endüktif şarj sistemi Temmuz ayından itibaren 530e iPerformance modelini ‘doldurmaya’ başlayacak. Sürücünün yapması gereken tek şey, aracın altındaki bobini şarj yatağına denk getirecek şekilde park etmek. BMW, 2014 yılında Daimler ile ortak bir çalışma gerçekleştirerek endüktif şarj teknolojisi geliştireceğini açıklamış, geçtiğimiz yıl da bu teknolojinin 2018 içinde kullanıma sunulacağı belirtilmişti.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

 • Belki alâkasız olacak ama bir şey soracağım size. Bilir kişi olarak.
  Bir sürü mobil internet sitesinde acilan reklamlara maruz kaliyoruz. Bunu sadece türkçe sitelerde görüyorum. Yabancı sitelerde denk gelmedim. Onedio ve Ekşi sözlük en çok girdigim siteler. Bu ikisi için ornek vermem gerekirse kendi varoluş amaçlarına (okunmak) ters bir şekilde içeriklerini engelleyip devreye reklam sokuyorlar. Bu bir çelişki değil mi?
  Biz de reklamı bile görmeden kapatıyoruz. Reklamverenler neden görülmediğini bilerek hala reklam veriyorlar. Bunun daha iyi bir yolu yok mu? Neden böyle bir zorunluluk var? Internet dünyasının reklamdan kazandığını biliyorum ama bunun daha az sınır bozucu bir yolu bulunamaz mi? Reklamverenler için soylediklerim tv için de geçerli. Reklamverenler izlenmedigini bile bile neden hala reklam veriyorlar?

 • Senin çevrende izlenmiyor olabilir fakat emin ol total kullanıcıların en az %50’sine ulaşıyor TV reklamları. İnternette de kendi adına yapabileceğin en iyi şey tarayıcına uBlock, tracker’ları engellemek için de Ghostery eklentilerini kurup kullanmak olur. Ha bu içeriğe gömülü (örneğin sponsorlu videolar gibi) reklamları elbette engellemeyecektir fakat yine de her tarafta seni bunaltan reklamların büyük çoğunluğunu ekranından kaldırır. Bunun bir orta yolu yok maalesef. Kendini o firmaların yerine koy. Eğer reklama yaptığın yatırım sana satışların artışı olarak dönüyorsa (ROI) ve daha fazla kazandırıyorsa sen de acımaz her tarafa sinir bozucu da olsa reklamı basar geçersin.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: