Haftanın Özeti: 186

İnternet, Girişimler

Girişimciliğe yeni bir boyut getiren Elon Musk, Boring Company‘nin Hyperloop teknolojisiyle SpaceX‘in roket programını birleştirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl Big Falcon Roketi‘ni tanıtırken bu roketin ve uzay programlarının dünyada da ulaşım amacıyla kullanılabileceğinden bahsetmişti. Görünen o ki, bu fikir gündeme alınmış. Roketle ulaşımda araç önce uzaya çıkıyor ve Dünya’nın dönme hızını avantaja çevirerek saatte 27 bin kilometre hıza ulaşıyor. Sonrasında tekrar iniş yapıyor. Bu hız roketin Dünya’daki herhangi bir noktaya yarım saatten az bir sürede varmasını sağlıyor. “Ama kalkış alanına gitmek uzun sürmez mi?” sorusuna Musk’ın cevabı, yine kendi hayali olan Hyperloop. 

Mesajlaşma uygulaması Telegram geçtiğimiz ay Rusya’da yasaklanmıştı. Bu karara tepki olarak Pazar günü Moskova’da protesto gösterileri düzenlendi. Ülkenin eski başbakanı Mikhail Kasyanov liderliğinde toplanan protestocular, hükümetin insanların özel hayatına müdahale etmek ve gizli mesajlarını okumak istediğini belirtti. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov daha önce yaptığı açıklamada kullanıcılarının özgürlüklerini ve mahremiyetlerini korumaya devam edeceğini söylemişti.

Google bulut depolama hizmetlerini Google One adı altında birleştiriyor. Yeni düzenlemeye göre 100 GB alan aylık 1,99 Dolar, 200 GB alan aylık 2,99 Dolar, 2 TB alan da aylık 9,99 Dolar karşılığında sunulacak. Kullanımdaki 1 TB’lık paket ise aynı fiyattan 2 TB’a yükseltilecek.

Yine Google. Ama bu kez konu bir soruşturma. Avustralya’da, şirketin Android kullanıcılarının kişisel verilerini izinsiz şekilde topladığı iddiasına dayanıyor. İzinsiz veri almanın farklı bir boyutu da, telefon kullanıcılarının internet faturalarının şişmesi. Zira bahsi geçen veri aylık 1 GB civarında.

YouTube, milyonlarca şarkı ve klip içeren yeni müzik servisi YouTube Music‘i 22 Mayıs’tan itibaren bazı ülkelerde (aralarında Türkiye yok) kullanıma sunulacak. Sisteme ücretli olarak abone olmak ya da reklamlı ve ücretsiz versiyonu kullanmak mümkün olacak. YouTube Music’in getirdiği yeniliklerden biri de, Google’ın yeteneklerini kullanarak olağan dışı aramalarda da sonuçlar sunabilmesi. Örneğin, adını bilmediğiniz bir şarkının sözlerinin bir kısmını yazarak hatta ‘ıslıklı hipster şarkısı‘ gibi tanımlarla istenilen şarkıya ulaşmak mümkün olabilecek.

Daha önce ABD Senatosu’na ifade veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Avrupa Parlamentosu’yla da bir araya gelmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantının konusu kişisel veriler ve mahremiyet. 25 Mayıs’ta Avrupa’da Genel Veri Koruma Düzenlemesi‘nin (GDPR) yürürlüğe gireceğini hatırlatalım.

Facebook, ürün ve araçlarını daha etkin ve güvenli şekilde kullanmak isteyen gençlere yönelik eğitimler, ipuçları ve tavsiyeler barındıran gençlik portalını yayına aldı. Portalda, örneğin, dünyanın dört bir yanından gençlerin teknolojiyi yaratıcı şekilde nasıl kullandıklarına dair paylaşımlar olacak.

Mart ayında yaşanan Cambridge Analytica skandalının ardından Facebook, sitede faaliyet gösteren 200 uygulamayı veri güvenliği endişesiyle durdurma kararı aldı. Bir sonraki aşamada bu uygulamaların verileri ne amaçla kullandığı araştırılacak ve Facebook kullanıcıları, verilerinin tehlikede olup olmadığına dair bilgilendirilecek.

Twitter kötü niyetli internet ‘trolleri‘ ile ilgili stratejisinde değişikliğe gitti. Şirket artık kullanıcıların davranışsal sinyallerine bakarak sitede insanları rahatsız eden hesaplardan atılan tweet’lerin görünürlüğünü azaltacak. 2006’da kurulduğu günden bu yana özgür bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlayan Twitter, kullanıcılara rahatsızlık veren hesapların, kullanıcıları siteden uzaklaştırmasından endişe ediyor. Twitter’a göre, sitedeki çoğu taciz olayı küçük bir grubun geniş bir kitleye ulaşmasından ortaya çıkıyor. Bu hesapların özellikle kadınları ve azınlıkları hedef aldığı görülüyor.

ICO‘lar aracılığıyla 2014’ten bu yana 23 milyar Dolar toplandığı düşünülüyor. Verisi analiz şirketi Elementus tarafından hazırlanan bir animasyon, bu alandaki patlamanın ne denli büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Bu arada görselleştirme çalışmasının güzelliği de ayrıca hayranlık uyandırıcı.

Veri görselleştirme demişken, New York’un ticaret merkezi Manhattan‘ın, günün farklı saatlerindeki nüfus yoğunluğunu irdeleyen Manhattan Population Explorer adlı çalışmaya da göz atmak iyi gelebilir.

Nintendo‘nun NES oyun konsolunun yeniden sürümü NES Classic Edition‘ın tekrar satışa sunulacağı tarih açıklandı. İlk olarak 2016’nın Kasım ayında piyasaya çıkan ve kısa sürede stokları tükenen konsol, 29 Haziran’da raflardaki yerini alacak. Ürünün, Nintendo’nun diğer mini konsolu SNES Classic Edition ile birlikte yıl sonuna kadar satışta olması planlanıyor. Aralarında Legend of Zelda‘nın olduğu 30 oyunun da konsolla birlikte geleceğini belirtelim.

Octavi Navarro tarafından tasarlanan “The Librarian” (Kütüphaneci), oyuncunun hikayedeki boşlukları doldurmasını ve karşısına çıkan bulmacaları bu şekilde çözmesini bekleyen bir oyun. Dışarıdan klasik bir macera oyununa benzese de, oynayanlar tarafından şairane olarak tanımlanıyor. İyi bir anlatıcının elinde bilgisayar oyunları çok güçlü bir anlatı aracına dönüşebilir. The Librarian, bu işin çok büyük bütçeler harcanmadan, çok kısa bir sürede yapılabileceğini gösteriyor.

Konami‘den yapılan açıklamaya göre PES 2019 ABD’de 28 Ağustos’ta, Avrupa’da ise 30 Ağustos’ta satışa sunulacak. Oyun Steam, PlayStation 4 ve Xbox One üzerinden satın alınabilecek. 4K HDR desteği bulunan PES 2019’un, bu teknolojiyi destekleyen tüm platformlarda bu çözünürlükle oynanabileceği ifade ediliyor. Bu arada geçtiğimiz ay şirketin Şampiyonlar Ligi lisansını kaybettiği duyurulmuştu. Bunun oyunculara nasıl yansıyacağı da merak konusu.

Microsoft’un 2001’de piyasaya sürdüğü Windows XP işletim sistemi, üst versiyonu çıkmış olsa da hala hatırı sayılır bir kitle tarafından kullanılıyor. Kamer Kaan Avdan adlı tasarımcı, Microsoft tarafından uzun süre önce gözden çıkarılan bu işletim sistemini ‘canlandırmaya’ karar vermiş ve ortaya bu güzel iş çıkmış. Nostaljiyle aramızdaki mesafe kısalmaya devam ediyor.

2018’i “İnovasyon Ve Tasarım Yılı” ilan eden ve bu kapsamda pek çok etkinlik düzenleyen Lüleburgaz Belediyesi, bu kez de karşımıza Geleceğin Yıldız Girişimcileri projesiyle çıktı. Proje kapsamında, belediye ve ilçe milli eğitim müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen ‘demoday‘ 17 liseden 32 projeyi jüri karşısına çıkardı. Dereceye giren lise öğrencilerine, belediyenin inovasyon ve kuluçka merkezinde iş fikri hızlandırma desteği verilecek.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

 • Belki alâkasız olacak ama bir şey soracağım size. Bilir kişi olarak.
  Bir sürü mobil internet sitesinde acilan reklamlara maruz kaliyoruz. Bunu sadece türkçe sitelerde görüyorum. Yabancı sitelerde denk gelmedim. Onedio ve Ekşi sözlük en çok girdigim siteler. Bu ikisi için ornek vermem gerekirse kendi varoluş amaçlarına (okunmak) ters bir şekilde içeriklerini engelleyip devreye reklam sokuyorlar. Bu bir çelişki değil mi?
  Biz de reklamı bile görmeden kapatıyoruz. Reklamverenler neden görülmediğini bilerek hala reklam veriyorlar. Bunun daha iyi bir yolu yok mu? Neden böyle bir zorunluluk var? Internet dünyasının reklamdan kazandığını biliyorum ama bunun daha az sınır bozucu bir yolu bulunamaz mi? Reklamverenler için soylediklerim tv için de geçerli. Reklamverenler izlenmedigini bile bile neden hala reklam veriyorlar?

 • Senin çevrende izlenmiyor olabilir fakat emin ol total kullanıcıların en az %50’sine ulaşıyor TV reklamları. İnternette de kendi adına yapabileceğin en iyi şey tarayıcına uBlock, tracker’ları engellemek için de Ghostery eklentilerini kurup kullanmak olur. Ha bu içeriğe gömülü (örneğin sponsorlu videolar gibi) reklamları elbette engellemeyecektir fakat yine de her tarafta seni bunaltan reklamların büyük çoğunluğunu ekranından kaldırır. Bunun bir orta yolu yok maalesef. Kendini o firmaların yerine koy. Eğer reklama yaptığın yatırım sana satışların artışı olarak dönüyorsa (ROI) ve daha fazla kazandırıyorsa sen de acımaz her tarafa sinir bozucu da olsa reklamı basar geçersin.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: