Haftanın Özeti: 185

Tasarım, İnovasyon

Uber 2020’de kullanmaya başlamayı planladığı uçan taksi için tasarım modellerini tanıttı. Aşağıdaki videoda, 01:02’den itibaren Uber’in geliştirdiği modeli görmek mümkün. Bu uçan taksinin gövde bölümü, bir helikopterden ziyade uçağın gövdesini daha çok andırıyor. Hava aracı elektrikle çalışacağı için geleneksel helikopterlere göre daha sessiz, daha etkili ve daha ucuz olacak.

Uber’in bu hafta düzenlediği ikinci Elevate Konferansı‘nda 6 farklı tasarım şirketi, uçan taksilerin kullanabileceği gökyüzü duraklarını tanıttı. Her biri uçan taksi fikrine yakışacak cinsten tasarımlar.

Emre Arolat Architecture tarafından tasarlanan ve son dönemin en çok konuşulan yapılarından biri olan Sancaklar Camii, Uluslararası Mimarlık Ödülü‘ne layık görülen 20 eserden biri oldu. Royal Institute of British Architect (RIBA) tarafından düzenlenen organizasyon yenilikçi düşünceleri hayata geçirebilen, kullanıcılarına ve mekana katkı sağlayan, tasarım olarak mükemmelliği ve mimari hırsı yansıtan tasarımları ödüllendiriyor.

2015 yılında Almanya’nın Saarland Üniversitesi, iSkin adını verdiği etiketleri tanıtmıştı. Bu etiketler vücuda yapıştırıldığında mobil cihazları kontrol edebiliyordu. Şimdi ise Prof. Jürgen Steimle tarafından yönetilen ekip bu teknolojinin üzerine Multi-Touch Skin olarak bilinen yeni bir teknoloji geliştirdi. Etiketler artık birden fazla dokunuşu aynı anda algılayabiliyor. Bu da işlevlerinin kat kat artmasını sağlıyor ve vücudu uzaktan kumandaya dönüştürüyor.

Toronto Üniversitesi araştırmacıları, deri dokusu tedavisinde kullanılmak üzere, taşınabilir 3B deri yazıcısı geliştirdi. Ekip bunun, ihtiyaç anında deri üretebilen ilk cihaz olduğunu söylüyor. İki dakikadan daha kısa bir sürede ihtiyaç duyulan deri yazdırılarak tedavide kullanılmaya hazır hale geliyor.

Nautilus New Era” dünyanın ilk deniz altı madencilik platformu olmaya aday. Deniz altında maden içeren kayaçları kıracak, öğütecek robotlar bulunduran platform 39 bin ton cevheri taşıyabilecek kapasiteye sahip. Geçen ay Çin’deki Mawei tersanesinde suya indirilen yaklaşık 230 metre (745 ayak) uzunluğundaki mega gemi 39 bin ton cevher yanında 200 kişilik mürettebatı ve su altı maden robotlarını da taşıyabilecek kapasitede. Geminin kullanıcısı olan Nautilus Minerals, ilk etapta Papua Yeni Gine’nin açıklarındaki  yaklaşık 1,6 kilometre derinlikteki (1 mil) Solwara I sahasından altın ve bakır çıkarmayı hedefliyor.

Fransız girişim Seabubbles, başarılı prototip testlerinin ardından, deniz taksi filosunu oluşturmaya bir adım daha yaklaştı. Geçtiğimiz ay Cenevre’de bir gölde en son prototipini test eden şirket şimdi de Paris’te beş hafta sürecek son testlere başladı. Seabubbles yolculukları daha hızlı hale getirmenin yanı sıra çevre dostu bir alternatif de sunmak istiyor.

Otonom sürüş teknolojisi hala emekleme aşamasında ve yanıtlanması gereken çok fazla soru var. Bu sorulardan biri de şu: “Otonom araçları şehir merkezinin ve otoyolların dışına çıkarırsak ne olur?” Maplite adı verilen teknoloji, otonom sürüş özelliğine sahip araçların yolda giderken çevre şartlarına uyum sağlamasını hedefliyor. Bu teknoloji sayesinde araçlar, daha önce hiç görmedikleri yollarda, 3D haritalar olmadan da gidebilecek. Google Maps’in GPS verilerini LIDAR ve IMU gibi algılayıcılarla birleştiren sistem, taşradaki yollarda daha güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Tesla gizemli ve merak uyandırıcı bir video paylaştı. Yeni bir modeli mi yoksa bir prototipi mi işaret ediyor bilmiyoruz ama burada bulunsun.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Haftalik ozetlere oyle alıştım ki benzeri gunluk ozet de ariyorum fakat hak getire. Tum haber sitelerinde kendini tekrar eden cumleler, ayrintiyi okumak icin sayfa yonlendirmeleri, olur olmadik reklamlar, kotu secimler… citam yukseldi begenmiyorum artik haber sitelerini :) eksik olmayin nolur.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: