Haftanın Özeti: 150

4 - 10 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

‘Kendin yap’ kültürünün yaygınlaşması için düzenlenen İstanbul Maker Faire bu yıl 27-29 Ekim tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek. Mühendisler, sanatçılar, bilimciler ve zanaatkarların projelerini sergilemek için bir araya geldiği uluslararası etkinliğe kendi çalışmalarıyla katılmak isteyenler, sitesindeki ‘Maker Kayıt Formu’nu doldurabilir.

Fransız Mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan ve [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yıllardır heyecanla beklenen Louvre Abu Dabi Müzesi 7 Kasım’da ziyarete açılacak.[/inlinetweet] Müzede 23’ü galeri olmak üzere toplam 55 bina var. Geleneksel Birleşik Arap Emirlikleri mimarisini çağrıştıran yapı, basit beyaz bir iskeletten oluşuyor. En dikkat çeken kısmıysa 180 metre çapındaki devasa kubbesi.

Panasonic‘in tanıttığı çevrimiçi veritabanına bağlı soğutucusu, içine konan her içki şişesi hakkında detaylı bilgiler veriyor. Hatta o içkiyle hangi yiyeceklerin iyi gideceğine dair tavsiyelerde dahi bulunuyor. Firmanın IFA Fuarı kapsamında tanıttığı bir diğer ürünse hareket edebilen, sesli komutları algılayabilen ve içindeki gömülü sensör sayesinde herhangi bir şeye çarpmadan evin içinde hareket edebilen buzdolabı oldu.

Geçtiğimiz hafta sonu Düsseldorf’ta düzenlenen karavan fuarında Variomobil‘in Signature 1200 modeli tanıtıldı. 12 metre uzunluğunda, 26 ton ağırlığındaki araç 523 beygirlik Mercedes-Benz motoruna sahip. Otobüs boyutlarındaki karavanın iç dekorasyonu birçok eve taş çıkartırken 992 bin Dolar‘dan başlayan fiyatıyla da alıcılarının dudaklarında uçuklara yol açıyor.

Yapay zekanın kendini aşmadığı bir gün yok! Sahte çanta ve aksesuar dedektörü Entrupy, bunu bize hatırlatan uygulamalardan sadece biri. Aparatın bağlandığı mobil uygulama sayesinde ürünlerin yüzeylerini tarayan cihaz, kendi veritabandaki verilerle karşılaştırma yaparak baktığınız ürünün hangi markaya (hatta markanın hangi ürününe) ait olduğunu bildiriyor. Dolayısıyla sahte bir ürün alma ihtimaliniz de ortadan kalkıyor. Entrupy aylık ve yıllık abonelik seçenekleriyle hizmet veriyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Jaguar Land Rover, yeni ve akıllı direksiyon simidini tanıttı.[/inlinetweet] Sayer adlı direksiyon simidi, yüzlerce görevi gerçekleştirebiliyor ve bugüne dek üretilen sesli yapay zeka desteği bulunan ilk örnek. Jaguar Land Rover bu ürünü, talep üzerine araç servisi kulübünün bir sembolü ya da giriş kartı gibi kullanmayı da planlıyor.

Oktoberfest Almanya’nın Münih şehrinde her yıl düzenlenen bir bira festivali. İki hafta sonra başlayacak festival için yapılan hazırlıklara Adidas da ilginç bir şekilde dahil oldu. Alman spor giyim markasının München adını verdiği yeni ayakkabıları Oktoberfest’in gündeminde epey ‘yer işgal eden’ kusmuk, idrar ve bira lekelerine karşı korumalı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...