Haftanın Özeti: 150

4 - 10 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Apple CEO’su Tim Cook, son dönemde artan göçmen düşmanlığına Twitter üzerinden tepki gösterdi.[/inlinetweet] 2012 yılında Barack Obama tarafından onaylanan ve Dreamers (Düşgörenler / Hayalperestler) olarak anılan Çocuk Göçmenlere Müdahalenin Ertelenmesi (DACA) yasasının yürürlükten kaldırılacağına dair ifadeler üzerine Tim Cook Apple’da şu anda 250 adet Düşgörenin çalıştığını söyledi.

Google olarak bildiğimiz şirkete nasıl hitap edilmesi gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu alanda yalnız değilsiniz. Şirket bir süre önce Alphabet adıyla kurduğu çatı şirketin yeterince karmaşa yaratmadığını düşünmüş olacak ki durumu daha da zor bir hale getirerek XXVI Holdings adında yeni bir çatı şirket daha kurdu. XXVI‘in de girişimlere ‘ev sahipliği’ yapması bekleniyor.

Google’ı da kapsayan Alphabet’in CEO’su (ve Google’ın 2 kurucu ortağından biri) Larry Page.

E-ticaretin nispeten daha küçük bir sektör olduğu 1999 yılında Amazon bugünkü halinden epeyce farklıydı. Bugün, dünyanın en değerli dördüncü şirketi haline gelen yapı akıllara durgunluk veren bir ölçeğe ulaşmış durumda.

 1. Genel merkezinin bulunduğu ABD / Seattle’da çalışma çağındaki kişilerin yüzde 7,5’i Amazon’da çalışıyor.
 2. Çevrimiçi satışların yüzde 43’ü Amazon’a ait.
 3. Her 4 ABD’li yetişkinden 1’inin Amazon Prime‘ı var.
 4. Amazon günde 1,6 milyon paket kargoluyor.
 5. Bu paketlerin -yanyana konulduğunda- kapladığı toplam alan Ankara ve Konya’nın tamamını kaplayabilecek büyüklükte.
 6. Siparişleri yönetmek için depolarında 45 bin robot geziniyor.
 7. Amazon’un değeri diğer tüm büyük perakende zincirlerinin toplam değerinden fazla.

Web tarayıcı Opera’nın yaratıcısı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Jon von Tetzchner, yeni tarayıcısı Vivaldi’nin Google tarafından kasıtlı şekilde baltalandığını açıkladı.[/inlinetweet] Google’a hitaben bir blog yazısı kaleme alan von Tetzchner, kendi tarayıcısının reklamını yapmak için kullandıkları Google Adwords’e erişimlerinin hiçbir açıklama ya da uyarı yapılmadan engellendiğini ve hesaplarının kapatıldığı açıkladı.

Von Tetzchner’a göre engelin sebebi Oslo Özgürlük Forumu’nda yaptığı konuşmada büyük teknoloji şirketlerinin kişisel verilere yönelik tutumunu eleştirmesi ve Facebook ile Google’ın yer takibi özelliklerinin yasaklanması gerektiğini söylemesi.

Google, öncelikli olarak Hindistan pazarı için geliştireceği akıllı telefonu Android One akıllı telefonu için Çinli Xiaomi ile işbirliğine gitti. Xiaomi‘nin çift kameralı Mi A1 modeli Android One bayrağı altında satışa çıkan ilk cihaz oldu. 234 Dolarlık Mi A1, Hindistan’a yönelen hikayesi üç yıl önce başladı. Nihai hedef 30 Dolar seviyesine kadar inebilmek. O zamana kadar Mi A1 de oldukça iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Mark Zuckerberg’in video içerik konusunda ne kadar ciddi olduğunu hala sorguluyorsanız bu gelişme size yardımcı olabilir: [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Facebook Hindistan’daki kriket liginin yayın hakkı için 600 milyon Dolar teklif etti.[/inlinetweet] Her ne kadar açık arttırmada Rupert Murdoch‘ın Star şirketi 2,6 milyar Dolarlık teklifiyle hem canlı yayın hem de internet üzerinden yayın haklarını satın aldıysa da bu olay Facebook’un bu alandaki kararlılığını ortaya koyuyor.

Instagram‘da -normalde- sadece belirli kişilerin erişebildiği formlar aracılığıyla alınabilen ve kimliği onaylanmış hesapları temsil eden ‘mavi tik’in bizzat şirket çalışanları tarafından binlerce Dolar’a satıldığı ortaya çıktı. Kurulan yapıda kullanıcılar bu statü için aracılara ödeme yapıyor. Onlar da Instagram çalışanlarına ulaşarak formun doldurulmasını sağlıyor. Türkiye’de de birçok hesabın bu yöntemle onaylandığı iddia ediliyor.

Beklenen oldu: Çin Merkez Bankası, ekonomik ve finansal düzeni ciddi şekilde bozduğu gerekçesiyle kripto paraların halka arzının (ICO) yasaklandığını duyurdu. Gerekçe olarak ICO’ların anonim işlemler olması sebebiyle para aklama ve teröristlerin finanse edilmesi gibi risklere açık olduğu gösterildi. Ülkede kripto para değişimi yapan 60 şirket yakından denetlenecek. Aynı zamanda kripto paranın en büyük pazarı olan Çin’de kararın ardından ilgili piyasalar altüst oldu.

Çin’in Guangdong eyaletinde yaşayan Deng Jiewei, bir süre önce ülkede tamamen yasaklanan VPN erişimi sattığı gerekçesiyle 9 ay hapse mahkum edildi.

Bu hafta Washington Post gazetesinde yer alan bir habere göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Rusya, Facebook reklamları yoluyla (da) ABD seçimine müdahale etti.[/inlinetweet] Facebook’taki yetkililer ABD’li uzmanlara bu süreç boyunca 100 bin Dolar harcandığını ve başta Kremlin propagandasıyla başlayan ‘çalışmanın’ sonrasında ABD Başkanı Donald Trump ve rakibi Hillary Clinton’ın bu trol çiftliğine malzeme olmasıyla devam ettiğini açıkladıSöz konusu gelişme Barack Obama yönetiminin ‘ABD yanlısı bir Kübalı’ için 2014 yılında gerçekleştirdiği algı yönetimini hatırlattı

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Avrupa Birliği Savunma Bakanları bir siber savaş tatbikatı gerçekleştirdi.[/inlinetweet] EU CYBRID 2017 adı verilen ve Estonya’nın başkenti Tallinn‘de gerçekleştirilen tatbikatta bakanların kriz yönetimi ve farkındalıkları ölçüldü. Bu tedbir çabasının sebeplerinden birinin yakın zamanda tüm interneti altüst eden WannaCry olması kuvvetle muhtemel.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Torrent siteleri bir bir engellense de korsan içerik varlık savaşını sürdürüyor.[/inlinetweet] Yapılan takiplere göre korsan dizi ve filmleri izletenler artık altyapı olarak Google Drive, Dropbox ve Mega gibi bulut depolama hizmetlerini kullanılıyor. Korsan içerik için en çok tercih edildiği platformsa Google Drive.

YouTube, Vimeo ve Dailymotion gibi popüler video sitelerinin de benzer içerikler için kullanıldığını biliniyor.

Spotify ve Hulu, yayın servislerini tek bir öğrenci paketinde toplayan 4,99 Dolarlık bir kampanya başlattı. Spotify‘ın öğrenci paketi bedelinin zaten 4,99 Dolar olduğu düşünülürse bu pakete üye olanlara Hulu ücretsiz olarak sunulacak da denebilir (tam tersi de geçerli). Ne var ki kampanya henüz sadece ABD’de geçerli

Türkiye’deki bütün antik kentleri Türkçe hazırlanmış bir haritada incelemek ister miydiniz? Ülkemizde nerede hangi antik kentin olduğunu öğrenip rahatça gezmek isteyen Cem Ünalan, istediği gibi bir harita bulamayınca kendi haritasını oluşturmayı tercih etmiş. Hazırladığı haritada şu anda 80 antik kent yer alıyor.

Amber Discko, Hillary Clinton‘ın 2016’daki seçim kampanyasında yaratıcı stratejist olarak görev alıyordu. Baskı altında çalışan pek çok kişi gibi o da kendisine bakmayı ihmal etti ve zihinsel sağlığı bu durumdan zarar gördü. Ancak Discko kampanya bittikten sonra edindiği tecrübeleri kullanmaya karar verdi ve bu doğrultuda kişisel bakıma özel Aloe bir uygulama hazırladı. Basit ama etkili.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...