Haftanın Özeti: 106

31 Ekim – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

2006 yılında kaybettiğimiz Türk siyasetinin en önemli figürlerinden Bülent Ecevit, politik yaşamı öncesinde Gazeteci, Yazar, Şair ve Çevirmen unvanlarını da taşıyordu. SALT,  dört yıllık bir çalışma sonunda Ecevit’in 1950 – 1961 yılları arasında başta Ulus olmak üzere çeşitli gazeteler için Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldığı tüm yazıları ecevityazilari.org adresinde topladı. Az bilinen bu erken dönemine ait kültürel, sanatsal değerlendirmeler, siyasi analizler ve gezi yorumları, dönemin sivil yaşam ve demokrasi atmosferine ilişkin önemli ipuçları veriyor.

becevit

Ünlü tiyatro sanatçısı Gönül Ülkü Özcan Silivri’deki evinde, 85 yaşında vefat etti. En son 2015’te “Yaz’ın Rüyası” adlı televizyon dizisinde rol alan usta oyuncu, 2014’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

1962 yılında evlenen ünlü oyuncular Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nu kurmuştu.
1962 yılında evlenen ünlü oyuncular Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurmuştu.

Ressam Ali Elmacı’nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine tepki gösteren bir grup, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde bu yıl 11.’si düzenlenen Contemporary İstanbul’un açılış etkinliğine saldırdı.

Hükümet tarafından OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) doğrultusunda 1991’den beri aralıksız yayımlanan Evrensel Kültür dergisi kapatıldı. KHK ile kapatılan ilk kültür, sanat ve edebiyat dergisi olan Evrensel Kültür’ün çalışanları, “Hiçbir yere gitmiyoruz. Susmuyoruz. Siz de susmayın” mesajını verdi.

evrensel

Kapanan kitabevlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul’da açıldığı günden beri kitapseverlerin uğrak noktalarından biri haline gelen ve Beşiktaş’la özdeşleşen Kabalcı Kitabevi, geçtiğimiz pazar günü kapandı. Zaman içinde gittikçe küçülen kitabevinin kapanışın ekonomik zorluklar sebebiyle gerçekleştiği öğrenildi.

kabalci

Fransız Ekonomist Thomas Piketty’nin çok satan 21. Yüzyılda Kapital kitabı ekonomi üzerine ideolojik tartışma için hayati veriler sunan, sarsıcı bir eser – ve tahmin edebileceğiniz gibi tuğla kalınlığında. Bu kıymetli eserin bahşedeceği kültür, bilgi ve vizyondan mahrum kalmak istemeyen ancak iyi bir okuyucu da sayılmayanların imdadına eserin 20 dakikalık TED versiyonu yetişiyor. Sizce de bütün büyük kaynaklar en az bir TED videosunu hak etmiyor mu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerikalı dövüş sanatları aktörü ve yapımcı Steven Seagal‘ın Rus vatandaşlığına kabulüne ilişkin kararı imzaladı. Karar, Kremlin’in resmi internet sitesinde yayımlanırken, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Seagal’ın uzun süredir Rus vatandaşlığına geçmek için beklediğini açıkladı. Peskov, Seagal’ın ‘Rusya’ya karşı sıcak duygular besleyen biri’ olarak bilindiğini kaydetti.

steven-seagal-wallpapers
Ama neden?

Internetin ilk yıllarında bugün internet kullanan kişilerin çoğu henüz doğmamıştı. O yıllarda bu yeni aracın sanatsal ifade için kullanılışının çok sayıda ‘ilkel’ örneği verildi ve bugün onların hatrı sayılır kısmı erişilebilir değil. Kaybolan internet sanatının peşine düşen ve onları tıpkı fiziksel sanat eserlerinin hak ettiği bir özenle muhafaza edip sergilemeyi amaç edinen Rhizome isimli dijital sanat platformu ‘Net Sanatı Antolojisi’ isimli bir proje başlattı. Aralarında 1991 tarihli Cyberfeminist Manifesto’nun da bulunduğu ve uzun süredir ortalıkta olmayan 100 dijital eser böylece kalıcı bir platforma kavuşmuş oldu.

netart

Grafik tasarımcılar onları iyi bilir: Logoyu bi’ tık büyütenler, biraz daha canlı renkler isteyenler, küçük bi’ revizyonu olanlar… Söz konusu tasarımsa herkesin yorum hakkı saklıdır ancak müşteri yorumları genellikle birbirinin aynıdır. ‘İkonik eserlere olası müşteri dönüşleri’ isimli harika derlemeden anladığımız kadarıyla bu yorumlar sadece yerel bazda değil, evrensel olarak da şaşırtıcı derecede benzerlik gösteriyor.

retour-agence-communication-chat-noir-en

Sanatta kalıpları delmek, sınırları aşmak, çerçeveler dışına taşmak cesaretlendirilir. Dinamik yansıtma tekniğine dayanan bu deneysel çalışma ise nicedir çerçeve içine ‘mahkum’ olan sanatı özgür bırakarak benzersiz bir seyir keyfi sunuyor.

Mimari denince anlayamayacağımız bir takım sanatsal ve teknik öğelerle karşılaşabileceğimizi tahmin edebilir, bunları irdelemek zorunda hissetmeksizin, bilgisizliğimizi kabullenerek sanatın ve estetiğin tadını çıkarmayı tercih edebiliriz. Fakat bu sanatsal ifadelerin bazıları görmezden gelinemeyecek kadar ‘vurucu’dur. İşte mimari fotoğrafçılığın 10 acayip örneği!

BNŞ?! (Bu ne şimdi)
‘Bu neydi şimdi’ dedirten sanat gibi sanat!

Daha önceki çalışmaları ve konuşmalarıyla da küresel ısınma tehlikesine dikkat çeken Amerikalı Aktör Leonardo DiCaprio‘nun yeni belgeseli Before the Flood (Tufandan Önce) internet üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor. Ünlü aktörün dünyayı dolaşarak ünlü liderlerin ve bilimcilerin yanı sıra halkın da konu ile ilgili görüşlerini topladığı belgesel, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yol açabileceği felaketlere karşı izleyicileri uyarmak ve harekete geçirmek için hazırlandı.

https://youtu.be/90CkXVF-Q8M

Amerikalı usta aktör Michael Douglas en son verdiği röportajda TV’ye ‘asla ama asla’ dönmeyeceğini ancak Netflix gibi yenilikçi kanalların sunduğu fırsatların bir parçası olmayı değerlendirebileceğini açıkladı. Artık kendi tarzı filmlerin sınırlı sayıda yapıldığını bu sebeple küçük ekrana dönmeyi düşünebileceğini belirten Douglas’ın bu mukayesesi Netflix gibi yeni nesil içerikçilerin geleneksel TV karşısında güçlenen eli için önemli bir destek olarak yorumlandı.

michael-douglas-promo-88438822

Gelmiş geçmiş en büyük aksiyon oyuncularından Tom Cruise‘nin filmlerde attığı bütün deparlar toplanmış ve ortaya tam 18 dakika 50 saniyelik bu video çıkmış. Saygı!

Besteciler, müzisyenler, düzenlemeciler… İşin uzmanlarından en iyi korku filmi müzikleri seçkisi Rolling Stone farkı ile meraklısına sunuldu.

rollinghorror

Müzik evrenseldir, TV temaları daha da evrenseldir. Çoğumuzun yabancısı olmadığı 100 TV melodisi gitarla yorumlanmış. Hem farklı, hem tanıdık; hem yeni, hem eski…

Anatolian Rock Revival Project, dijital imkanların bir kültürel canlandırma hareketi için kullanılışının en iyi yerli örneklerinden biri. 60’lar ve 70’lerde altın çağını yaşayan Anadolu rock müziğine el emeği, göz nuru ve vefa ile yeniden dönen bu projenin fikir babası ve koordinatörü ise Gökhan Yücel. Kar amacı gütmeyen projede her hafta bir illüstratör bir şarkıya özel poster hazırlıyor. Posterlerin üzerinde yer alan QR kodlar sayesinde insanlar, akıllı telefonlarıyla şarkıları anında, sanat eserinin üzerinden dinleyebiliyorlar.

Fırsatın ihanetle iç içe geçtiği hikayelerin en iyilerinden biri 20 yıl önce yarım kalmıştı. Hesabı kapatmak için Mark Renton ile birlikte terk ettiği evine geri dönüyoruz. Çok şey değişmiş, çok şey aynı kalmış… T2 Trainspotting fragmanı yayınlandı!

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

7 Yorum

 • DİYARBAKIR’ın Bağlar ilçesinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının, bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğini belgeleyen telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Saldırıyı, Kemal Hunres isimli teröristin düzenlediği de telsiz konuşmalarına yansıdı. Denildi.

 • Merhaba,
  Bugün birçok kürt haber ajansı diyarbakır saldırısını TAK isimli PKK yanlısı bir grubun gerçekleştirdiği haberini doğrularken siz hala IŞİD’ın yaptığını iddia ediyorsunuz. Bu konuda bilginiz hatalı ve söylemlerinizde oldukça yanlı görünüyor. Lütfen bu bilgiyi düzeltin. İlgili kaynaklardan birisi: http://rudaw.net/turkish/kurdistan/061120161

 • Dünyayı takip etmeye “çalışan” birisi olarak haftalık özetleriniz bir numaralı kaynağım. Sağolun varolun :) Eğer bir gün katkı sağlayabileceğim bir konu olursa da şimdiden evet varım :D

 • 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 dedi ki:

  hocam siyasetle ilgili bi içerik paylaşma lütfen bari buraya gelmesinler :(
  şuraya onlarca teknolojik bilgi/haber yazmışsın, yorumlar hala diyarbakır ‘ı x bombalamadı y bombaladı şeklinde ve sizi yanlış bilgi verdiğiniz gibisinden suçlar nitelikte. :(

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...