Haftanın Özeti: 106

31 Ekim – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

İkonik mermer desenli ‘Composition’ not defterleri 21. yüzyılın teknolojisi ile yenilenip güçlendirildi. Grafik tasarımcı Aron Fay yıllar içinde Amerikan kültürünün önemli parçaları haline gelen bu defterlerin yarara odaklanan pratik kullanımına ve ekonomik yapısına bir de dayanıklılık özelliği ekleyince ortaya ‘Comp’ isimli bu modern defter çıktı. En iyi malzemeyle üretilen defterler kişisel notlarınız, hatıralarınız ve çalışmalarınız için daha güvenilir bir yapıya sahip.

Geçmişte Hollanda kraliyet ailesinin prens ve prenseslerine hizmet eden Soestdijk Sarayı’nı yeni bir amaçla kullanmak için 120 tasarım hazırlandı. Bu tasarımlar arasından, kriterlere uygun olan üç tanesi seçildi. Buna göre saray, her şeyiyle sürdürülebilir yaşamın örneği olan bir sürdürülebilirlik cennetine; şirketler ve organizasyonların çalışmalarının sergilendiği bir inovasyon laboratuvarına ya da halkın kullanımına sunulan görsel efektlerle süslü bir yaşam alanına dönüştürülecek.

soestdijk-palace-1

Temiz enerji şirketi Pavegen‘in yeni döşeme sistemi, yürürken harcadığımız enerjiyi kinetik enerjiye çevirip daha sonra aydınlatma gibi farklı amaçlarla kullanılmak üzere depolamak istiyor. Böylece okul, hastane, alışveriş merkezi gibi her gün bir çok insanın yürüdüğü noktalar birer enerji santraline dönüştürülebilir. Pavegen’in sistemi Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi Westfeld‘e yerleştirildi.

https://youtu.be/ms4yUbX3I7g

Toprak, ilaç, fosil yakıt, yeraltı suyu olmadan, çölün ortasında bir tarım çiftliği: Sundrop Farms. Bu yeni nesil üretim çözümü ile sadece güneş ışığı ve deniz suyu kullanılarak hindistancevizi artıkları üzerinde 180 bin domates üretmek mümkün. Çölleri tarım alanlarına çevirmek sürdürülebilir tarım için ideal bir strateji olarak kabul ediliyor. Geliştirilmesi 6 yıl süren sistem, deniz suyunu tuzsuzlaştırarak seralar içindeki sebzeleri sulayabiliyor. Bu şekilde yılda 170 bin ton domates Avustralya süpermarketlerinde yerini alıyor.

Yıllar boyunca filmler uzaktan jest ve mimikler aracılığıyla cihaz kontrolünü zihnimizde üstün teknolojili uzak bir gelecek ile özdeşleştirdi. Bixi, kafamızda büyüttüğümüz bu teknolojiyi günlük hayatımıza taşıyan ve sayıları gün geçtikçe artan kontrol cihazlarından biri. Bu küçük, altıgen cihazın hareketlerinizi algılayıp tabletleri, akıllı telefonları ve diğer akıllı cihazları kontrol edebildiği iddia ediliyor. Sürüş anında GoPro’yu aktive etmek, duşta müziğin sesini ayarlamak, yemek yaparken tabletin sayfalarını çevirmek son derece fütüristik görüntülerse de hareketle kontrol cihazlarının özellikle kullanım kolaylığı sağlamak konusunda hala yol alması gerekiyor. Birden fazla cihazı hareketlerinizle kontrol etmek durumunda kaldığınızda hangi cihazı hangi hareketle aktive edebildiğinizi hatırlamak, dahası karıştırmamak zorunda olacağınızı göz önüne alırsak, bunları düşünmek yerine cihazı manuel olarak yönetmeyi tercih edebilirsiniz.

https://www.kickstarter.com/projects/1860920533/bixi-control-any-smart-device-by-simply-waving-you

MIT mühendisleri, yeşil yapraklı bitkilerin, kökleri ile toprağın içindeki maddeleri analiz etme yeteneğinden faydalanarak, bitkinin yaprağının altına enjekte ettikleri nanopartikül solüsyonla toprağın bileşenlerini tespit etmeyi başardı. Nanopartiküller bitkinin kökleriyle topladığı verileri kızılötesi sinyallerle bir kameraya aktarıyor. Belirli bileşenler tespit edildiğinde kameranın algıladığı veriler e-posta ile gönderiliyor. Bu sayede, kara mayını gibi toprağın içine yerleştirilen patlayıcıların, yeraltı suları ile taşınan partikülleri tespit edilebiliyor.

1478103593838708

Yeni tanıştığımız MacBook Touch Bar kimimize etkileyici, kimimize karmaşık, kimimize zorlama geldi. Kullanımda büyük değişikliklerin uyandırdığı karmaşık duygulara yabancı değiliz, peki Touch Bar profesyonel bir ürün tasarımcısı için ne ifade ediyor? Alexander Obenauer, Touch Bar’ı kullanıcı deneyimi bakımından incelemiş ve bu konseptin ‘pek çalışmayacağı’ öngörüsünde bulunmuş. Bir dizi (kuvvetli) gerekçeyi de hepimizin anlayacağı şekilde derlemiş.

touchbar

Sadece bir çalar saat olarak değil, bir ‘uyku hocası’ olarak tasarlanan Kello, geceleri belirli bir saatte uyuyup sabah da belirli bir saatte kalkmanızı sağlıyor. Uykunuzu düzene sokmak için Kello akıllı telefonunuza bakmayı bırakıp nefes ritminizi uyku ritmine getirmenizi sağlıyor. Böylece uykuya dalmak kolaylaşıyor. Kello daha sonra uyanma saatinizi yavaş yavaş geriye çekip sabah daha erken uyanıp güne dinç bir şekilde başlamanızı sağlıyor.

https://youtu.be/22OITly3dmE

Japon kültürü genellikle alışılmışın dışında pratikleri ve gelenekleri ile anılır. Kendine has estetiği ve felsefesi dışardan bakan gözler için kimi zaman anlaşılmaz, kimi zaman hayranlık verici örnekler verir. 27 yaşındaki Shinri Tezuka’nın kendi kendine öğrenerek sürdürmeye çalıştığı ‘amezaiku’, yani şeker işleme sanatı da bu otantik öğelerden biri. Tezuka, kökenleri yüzlerce yıl öncesine dayanan bu kadim zanaatin Tokyo’da bulunan 2 ustasından biri. Şekerlemeleri oyarak, şekillendirerek ve renklendirerek onlardan göz alıcı heykelcikler oluşturan genç usta, çalışmalarının yeni nesilleri bu tatlı geleneği sürdürmeleri için özendirebilmesini umuyor.

Günümüzün Polaroid makinesi olarak adlandırabileceğimiz Lifeprint, küçük bir yazıcı ve uygulamanın bir arada kullanılması ile çalışıyor. Çekilen dijital videonun bir karesi yazıcıdan çıkartılıyor. Bir fotoğraf gibi basılan bu kare hem o anın fiziksel anısı oluyor hem de Lifeprint uygulaması ile okunduğunda videonun tamamı izlenip o an tekrar yaşanabiliyor.

Gensler’in burma gökdeleni ‘Şangay Kulesi’ emlak analizcisi Emporis tarafından ‘dünyanın en iyi gökdeleni’ ünvanına layık görüldü. 632 metrelik boyuyla ‘dünyanın en uzun ikinci gökdeleni’ ünvanını da elinde tutan şatafatlı kule, bu yükseklikteki yapıları etkileyen rüzgarlara karşı 120 derecelik bir kıvrımla inşa edilmiş. 2,4 milyar dolara mal olan etkileyici gökdelenin, elegan tasarımı ve enerji verimliliği sebebiyle ödüle layık görüldüğü belirtilmiş.

shangay

Ses hızının iki katı hızla seyahat edebilen Concorde’ların en son semalarda görülmesinin üzerinden 13 sene geçmiş. Hayranlarının geri dönmesi için kampanyalar başlattığı efsane uçağın 2019 yılında 50. yaşını doldurmasının şerefine son bir kez daha uçması için çabalayanlar bile var. Bilgisayar programcısı Chris Lamb, havacılık tarihinin en sıradışı ve hayranlık verici araçlarından biri olan Concorde yolcu uçağının teknolojik ve tasarımsal ‘uçukluk’larını derlemiş. Gözlerinize i-na-na-mayacaksınız!

concorde-0-0
Gökyüzünün gelmiş geçmiş en şık ve narin üyesi.

Tehlikeli işlerimizi devretmeyi sevdiğimiz drone’lara bezdirici ve tekrara dayalı işlerimizi de yaptırmanın zamanı gelmedi mi? Evi toparlayan, camları silen, arabayı yıkayan bir drone’a hayır demek mümkün mü? Siz yine de aşağıdaki videoda izlediklerinizi şimdilik evde denemeyin.

2 saatte sarj olabilen 8 km. menzilli elektrikli kaykay Blink Lite, göz alıcı LED şeridi ve güçlü HUB (jant içi) motoru ile şehir içi yolculuk için hafif ve havalı bir çözüm sunuyor. 4 çeker kaykayın akıllı telefon uygulaması sayesinde seyrinizi görüntüleyebilir, rotalarınızı kaydedebilir ve hedefler belirleyebilirsiniz.

Günümüzün bisikletleri bireysel kullanım için ideal teknoloji ve tasarım seçenekleri sunuyor. Peki ya aileler? Anne-babaların, çocukların, ev hayvanlarının ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran, aile olmanın getirdiği çanta, poşet, puset gibi ‘ekstra’lara yer ayıran Taga 2.0, konforlu, güvenli, pratik ve kolay bir sürüş deneyimi vadediyor. Çevreci, aktif bir seyahat seçeneği için ailesinin güvenliğinden feragat etmek istemeyenler (ve yaşadığı yer bisikletle yolculuğa uygun olanlar) değerlendirebilir.

Son yıllarda ‘otonom gemi’ tabirini sıkça duyar olmuştuk fakat Norveç’te 2017 yılının Ocak ayında inşasına başlanacak olan Hrönn adlı araç, açık denizde çalışacak ilk otonom gemi olarak tarihe geçecek. Hrönn, araştırma yapmak ya da açık denizdeki tesislere kargo ulaştırmak gibi işlerde kullanılacak. Gemiyi kullanmak için herhangi bir mürettebata ihtiyaç olmadığı için, geminin açık denizlerdeki tesislerin yakınına yerleştirilerek ihtiyaç halinde müdahalede bulunması da sağlanabilir.

km_hronn

Cadillac, CT6 modeliyle müşterilerine gerçek konfor ve lüksü yaşatmak için teknolojinin tüm imkanlarından faydalandı. Aracı kameralarla donatan Cadillac sürüş sırasında daha fazla görüş ve konfor, araç park halindeyken de daha fazla güvenlik sunuyor. Multimedya özellikleriyle arka koltuktaki yolculara da çok az otomobilde bulunan bir eğlence deneyimi sunan araç, kızılötesi sensörleri sayesinde sürüş güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor.

it-even-has-a-night-vision-feature-that-detects-objects-you-may-not-be-able-to-with-your-own-eyes

KGI Securities‘in meşhur analisti Ming-Chi Kuo’ya göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Apple otomobil projesinden artırılmış gerçeklik teknolojisine odaklanmak üzere vazgeçti.[/inlinetweet] Kuo’nun raporuna göre şirketin artırılmış gerçeklik destekli bir otonom sürüş sistemi yazılımı geliştirerek yenilikçi bir kullanıcı deneyimi sunması bekleniyor. ‘Apple’ın tüm başarıları insan-makine etkileşimine dayanıyor.’ diyen Kuo’ya göre Apple bu çizgisini sürdürerek AR’ın genel kullanıma uyarlandığı örnekleri 1-2 yıl içinde (belki de yeni iPhone ile) sunmaya hazırlanıyor.

Hollywood’un sakız gibi uzatmaya, bizim izlemeye bayıldığımız araba kovalamaca sahnelerinin sonu geldi. Geniş otobanlarının, boş yollarının suçlunun polisten son hızla kaçabilmesini mümkün kıldığı ABD dışında talep görür mü bilinmez ama Grappler Polis Kementi, öndeki araca yeterince yaklaşabilen bir takip aracından atılmak suretiyle kullanılıyor. Etrafını sardığı tekeri etkisiz hale getiren bu basit araç, rengi ve görünümü ile tezat oluşturan bir etkinliğe sahip.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • DİYARBAKIR’ın Bağlar ilçesinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının, bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğini belgeleyen telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Saldırıyı, Kemal Hunres isimli teröristin düzenlediği de telsiz konuşmalarına yansıdı. Denildi.

 • Merhaba,
  Bugün birçok kürt haber ajansı diyarbakır saldırısını TAK isimli PKK yanlısı bir grubun gerçekleştirdiği haberini doğrularken siz hala IŞİD’ın yaptığını iddia ediyorsunuz. Bu konuda bilginiz hatalı ve söylemlerinizde oldukça yanlı görünüyor. Lütfen bu bilgiyi düzeltin. İlgili kaynaklardan birisi: http://rudaw.net/turkish/kurdistan/061120161

 • Dünyayı takip etmeye “çalışan” birisi olarak haftalık özetleriniz bir numaralı kaynağım. Sağolun varolun :) Eğer bir gün katkı sağlayabileceğim bir konu olursa da şimdiden evet varım :D

 • 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 dedi ki:

  hocam siyasetle ilgili bi içerik paylaşma lütfen bari buraya gelmesinler :(
  şuraya onlarca teknolojik bilgi/haber yazmışsın, yorumlar hala diyarbakır ‘ı x bombalamadı y bombaladı şeklinde ve sizi yanlış bilgi verdiğiniz gibisinden suçlar nitelikte. :(

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...