Haftanın Özeti: 106

31 Ekim – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim / Yazılım / Donanım

4,5 milyar dolar değerindeki gizem dolu girişim Magic Leap sır gibi sakladığı ürününü gelecek yıl satışa sunmak üzere üretmeye başlıyor. Sadece Google, Alibaba, KPCB ve Andreeseen Horowitz gibi devlerden 1,39 milyar dolar yatırım alan şirketin yönetiminde Google CEO’su Sundar Pichai bulunuyor. Magic Leap’in Ocak 2017’de Las Vegas’ta gerçekleşecek Tüketici Elektronik Fuarı’na (CES) katılacağı ancak ürününü burada tanıtmayacağı öğrenildi. Patent belgeleri ve analistlerin tahminleri bir araya geldiğinde en son optik teknolojiler kullanılarak geliştirilen ürünün, bilgisayar grafikleri ve gerçek dünyayı bir araya getirecek bir çift gözlük olması bekleniyor. Magic Leap’in bu cihazda kullandığı teknoloji ‘dinamik dijitalize ışık alanı sinyali’ olarak nitelendirilmiş. Yani anlamak için biraz daha beklemek gerekecek.

magic_leap

Ukrayna ordusu tank mürettabatının kullanımı için Limpid Armor‘ın artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenmiş, 360 derecelik görüş açısına sahip (Microsoft imzalı) HoloLens‘li başlıklarına talip oldu. Başlık sadece dost ve düşmanı ayırt etmekle kalmıyor, hedef belirleyebiliyor ve kritik askeri bilgiler sağlayabiliyor.

holo

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Apple’ın önümüzdeki yıl, iPhone’un 10. yılını kutlamak için üç yeni telefon piyasaya sürmesi bekleniyor.[/inlinetweet] İddialara göre bu telefonlardan birisi eğimli ekrana ve kablosuz şarj teknolojisine sahip olacak. Şirketin kulaklık girişinden sonra şarj girişini de ortadan kaldırıp tamamen kablosuz teknolojiye geçmeyi hedeflediği söyleniyor. Önümüzdeki yıl üretilecek olan üç telefondan en az birisinin OLED ekrana sahip olacağı ifade edilirken, Apple’ın yeni aldığı katlanabilir telefon patentinin uygulamaya konulup konulmayacağı henüz net değil. Patentte katlanabilir devreler ve telefon parçaları için karbon nanotüplerden faydalanılacağı belirtiliyor.

iphone-6-awesome-concept-shows-wireless-charging-and-iview-case-449585-2

Google’ın mobil işletim sistemi Android pazar payında rekor kırdı! 3. çeyrek rakamları ile hazırlanan rapora göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Android mobil işletim sisteminin küresel pazardaki payı yüzde 87,5.[/inlinetweet] Bu da her 10 telefondan 9’unun Google işletim sistemi ile çalıştığı anlamına geliyor. Rapora göre Android cihazların satışı bir yılda yüzde 10,3 yükseliş göstererek 328,6 milyon adete ulaştı.

android

Geçtiğimiz yıl Google bünyesindeki tasarımcı ve mühendislerce tanıtılan ‘Ara’ isimli modüler telefon projesi tamamen Google yapımı olacak ilk telefonu üretmeyi amaçlıyordu. Lego benzeri yapısıyla öne çıkan cihaz, sökülüp takılabilen parçalardan oluşacak, pil ekleme, kamerayı değiştirme ya da diğer yaratıcı donanımsal düzenlemelere izin verecek şekilde geliştirilecekti. Proje rafa kaldırıldı. Şimdi ise Ara ekibi Facebook’un ‘Building 8’ isimli gizemli departmanında çalışıyor. Building 8, eski Google çalışanlarının yanı sıra eski Motorola, Tesla, Apple ve Amazon çalışanlarının da yer aldığı bir oluşum. Haliyle bu da herkese aynı şeyi düşündürüyor: [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Facebook telefon üretmeyi mi planlıyor?[/inlinetweet] Uzmanlara göre 1-2 sene içinde bir Facebook telefonu görürsek şaşırmamalıyız.

Google'ın rafa kaldırdığı Project Ara'nın prototip telefonu.
Google’ın rafa kaldırdığı Project Ara’nın prototip telefonu.

Tablet sektörü üçüncü zorlu çeyreği de geride bıraktı. Tablet bilgisayarların küresel satış rakamları 2016’nın üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 azalarak 43 milyon adete geriledi. Geçtiğimiz yıl 3. çeyrekte 50,5 milyon adet tablet satışı yapılmıştı. Apple tablet sektöründe yüzde 22’lik payla liderliği sürdürürken 3. çeyrekte yüzde 6,2’lik gerilemeyle 9,3 milyon cihaz satabildi. Yüzde 15’lik pazar payı ile 2. sırada yer alan Samsung ise yüzde 19,3’lük gerilemeyle 6,3 milyon adet cihaz satışı gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Samsung’un son dönem yaşadığı halkla ilişkiler krizi tablet satışlarındaki düşüşte etkili olmadı.

best_tablets

Ürettiği inkjet (mürekkep püskürtmeli) yazıcılarla bilinen HP, geleceğin teknolojisinin dijital ve fiziksel ortamları bir araya getirmekten geçeceğini düşünüyor. Bu alanda çalışma yürüten şirket pek çok farklı maddeyle ve pek çok farklı özellikte baskı yapabilen 3D yazıcılar üretmek için çalışıyor. Ayrıca gelecekte sadece uzaktaki bir noktayı görmek dışında, o noktaya fiziksel olarak müdahale etmeyi de sağlayacak dokunma özellikli teknolojiler de geliştiren şirket, teknolojinin merkezlerden uzaklaşarak çevresel bir hal alacağına inanıyor.

hp-labs-3466

İnsan zihninin ve benlik kavramının tam olarak bilimsel bir tanımını yapabilirsek, zihnimizi bilgisayara aktarmanın bir yolunu da bulabiliriz. Ancak böyle bir durumda ortaya çıkan dijital kişi bizim çok iyi bir kopyamız mı olur yoksa benliğimiz iki farklı bedende mi yaşamaya başlar? Belki de bedenlerimize ihtiyacımız kalmayacağı için onları artık kullanmamaya başlarız. Bu konuyu işleyen ‘Karl Brant’ın Son Anları’ adlı kısa film (İngilizce) görülmeye değer.

Reklam şirketleri bir kullanıcıya her platformdan ulaşabilmek için bazen reklamların içine insan kulağının duyamadığı ultrason sinyaller yerleştiriyor. Bu sesleri biz değil ancak elektronik cihazlarımızın (örneğin cep telefonlarımızın) mikrofonu algılayabiliyor. Böylece aynı reklam size o platform üzerinden de gösteriliyor. Uzmanlar bu teknolojinin sadece reklamları yaymak için değil, zararlı yazılım göndermek için de kullanılabileceğinden korkuyor. İleride şeylerin interneti cihazlarının yaygınlaşmasıyla daha fazla alanda kullanılacağı düşünülen bu teknoloji bugün olduğundan daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlar bu teknolojinin kullanımı ile ilgili bir düzenleme getirilmesini ve bir standart oluşturulmasını istiyor. (Bonus: Sizi izleyen ultrason sinyallerini engellemenin yolları)

gettyimages-508831570

İngiliz sürücüler tarafından kullanılacak ilk otonom otomobillerin onları standart otomobillerden ayırmaya yarayacak bir işaret ya da farklılıkla üretilmeyeceği açıklandı. Diğer sürücülerin otonom araçların sistemlerini zora sokmaya ya da suistimale yönelik girişimlerini engelleme amacı taşıyan bu tedbirle araçlar, trafik trolleri için ‘hedef’ haline getirilmemiş olacak. Otonom teknoloji geliştiricileri en çok tedirgin eden etkenlerin başında keyfi zarar verme ya da kötü niyetli kullanım ihtimalleri ile ‘gerçek sürücü’lerin gelmesi düşündürücü.

otonom

En kadim zanaatlerden birini de tamamen robotlara devretmenin zamanı gelmiş gibi görünüyor. Aşağıdaki videoyu izleyip marangozluğu da yakın gelecekte ‘kaybolan meslekler’ konulu belgesellerde izleyebileceğimizi tahmin etmek güç değil. İşte karşınızda; Kalpsiz Marangoz!

https://youtu.be/Fb4j51Mor20

Winnipeg Uluslararası Sürdürülebilir Gelişim Enstitüsü tarafından yayınlanan raporda otomasyondan en hızlı etkilenen sektörlerden birisinin maden endüstrisi olacağı belirtiliyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde madencilerin yarısının işini kaybedeceğini ve otonom araçların madenlerde kullanılmaya başlayacağını belirten rapora göre ayrıca bu araçlar geleneksel araçlara nazaran daha az bozulacağı için tamir sektörü de dönüşümden etkilenecek. Otonom araçlarla birlikte madenlerde daha fazla bilişimci yer alacak ancak bu çalışanların sayısı, işini kaybedecek olanlara göre oldukça az olacak.

ABD’li yetkililer dünyanın en hızlı süperbilgisayarına sahip olan Çin’in yapay zeka, robot endüstrisi ve askeri kapasite bakımından gelişmesinin ‘belli amaçlara’ hizmet ettiğinden emin ve bu konuda gerekli önlemleri almak için var güçleri ile çalıştıklarını tahmin etmek güç değil. Ancak Çin’in geçtiğimiz günlerde süperbilgisayar ile yapay zeka teknolojilerini buluşturduğu ve Shenzhen havalimanında hizmete sunduğu bir model bu konudaki söylentilerin üzerine biraz ‘tuhaf’ karşılandı. Dev bir elektrikli süpürgeyi andıran AnBot isimli bu ‘güvenlik robotu’ gövdesinin alt kısmında (mezbahalarda kullanılanlara benzer) bir elektrikli şok tabancası bile bulunduruyor. AnBot’un en güçlü yanı ise Tianhe-2 süperbilgisayarının bulut sistemine bağlı olması. AnBot devriyeye çıkıyor, tehditleri algılıyor ve çoklu kamera sistemiyle yüzleri tanıyabiliyor.

Böyle sakin duruşuna aldanmayın, bu güvenlik robotu süper bilgisayar teknolojisi ve şok tabancası ile donanmış.
Böyle sakin duruşuna aldanmayın, bu güvenlik robotu süper bilgisayar teknolojisi ve şok tabancası ile donanmış.

Accenture’ın son güvenlik raporuna göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]şirketlerin savunmalarını kırmaya yönelik siber saldırıların 3’te 1’i başarılı oluyor[/inlinetweet] ve buna rağmen yöneticilerin 4’te 3’ü güvenlik stratejilerinden emin olduklarını belirtiyor. Dünya genelinde 2 bin büyük şirketi temsil eden güvenlik profesyonelleri ile yapılan ankete göre bu şirketler ayda ortalama 2-3 başarılı saldırıya maruz kalıyor. Savunma konusunda alarm düzeyinde bir zaafiyete dikkat çeken rapora göre, iş dünyasının siber savunmaya yılda 84 milyar dolar harcaması, 2 trilyon değerinde veri kaybetmesine engel olamıyor. Mevcut trend bu şekilde sürerse kaybın 2030’a kadar 90 trilyon doları bulması bekleniyor.

secure (1200x800)

Güvenlik şirketi ForeScout’un ‘Nesnelerin İnterneti Risk Raporu‘na göre çoğu 3 dakikanın altında kolaylıkla hack edilebilen IoT cihazlarının onarılması neredeyse imkansız. En temel güvenlik protokollerinden bile mahrum oldukları anlaşılan bu cihazların toplu olarak silah haline getirilmesinin işten bile olmadığı, demode aygıt yazılımı ile çalışan cihazların ise IoT botnet tipi otomatik DDoS saldırıları için ideal olduğu (artık hepimizce) biliniyor. Raporda, somut sonuçlarına geçtiğimiz günlerde tanık olduğumuz bu ciddi güvenlik kusurlarının, özellikle sağlık sektörü için çok daha kritik etkilere gebe olduğunun altı çizilmiş. Riskin sadece hasta kayıtları için değil cihazların kontrolü için de mevcut olduğunu belirten uzmanlar, hastanelerin de sistemlerine erişimi kolaylıkla kaybedebileceklerini vurguluyor. Derinizin altındaki cihazın ya da ameliyatınızın devamı için gerekli olan sistemin kontrolünün kötü niyetli kişilerin ellerine geçtiğini düşünmek tüyler ürpertici değil mi?

iot

 

Satın aldığınız dijital cihazları dilediğiniz gibi kullanabileceğinizi düşünüyorsanız geçtiğimiz haftaya dek yanılıyordunuz. Sahip olduğunuz otomobilden inisülin pompasına, cihazlarınızın güvenlik açıklarını tespit etmek için bile olsa ters mühendislik uygulamanız donanım üreticisi ile davalık olmanıza sebep olabilirdi; ancak artık olamaz. Meşhur Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası kişilerin kendi cihazlarını hack etmelerinin önü açılacak şekilde güncellendi. Ancak hack’ler sadece bu iki amaçla yapılabilecek: güvenlik araştırması ve tamir. Bu gelişme tüketiciyi koruma yaklaşımı için önemli bir adım sayılıyor. Yine de ‘iyi niyet’ sınırlarındaki belirsizlikler ve yasanın yoruma açık yapısı dava edilme olasılığını tamamen ortadan kaldırmıyor olabilir.

Apple CarPlay in Volvo XC90

California San Diego Üniversitesi araştırmacıları kendi kendini onaran pil, elektrokimyasal sensör, giyilebilir ve tekstil bazlı elektrik devresi yapımında kullanılabilecek bir mürekkep geliştirdi. Bu özel malzemenin temel bileşeni ise manyetik alanda belli bir düzeni koruyabilen mikro parçacıklar. Özel mürekkep ile yazdırılan cihazlar manyetik olarak birbirine bağlı yapı taşları sayesinde 3mm.’ye kadar olan kesiklerini onarabiliyor. Bu ölçü kendi kendini onarım alanında rekor anlamına geliyor.

Rusya şimdiye kadar ürettiği en büyük nükleer füzesini tanıttı. Bu füzenin tek başına bir ülkeyi haritadan silebileceği ifade ediliyor. 10 bin kilometrelik menziliyle neredeyse tüm dünyayı tehdit eden füzenin 2018 yılından itibaren kullanıma hazır olacağı belirtiliyor. Asıl adı RS-28 Sarmat olan füze NATO tarafından Satan 2 (Şeytan 2) olarak adlandırılıyor.

rt-2uttkh-topol-m

Massachusetts Üniversitesi – Amherst araştırmacıları Beastcam Array (Hayvan Kamerası Düzeneği)  adı verilen ve yaşayan organizmaların yüksek çözünürlüklü, renkli ve 3 boyutlu modellerini yapmak için geliştirilen sistemlerini, ‘yaşayan tüm canlıların 3D modellerini çıkarma’ ideali için kullanacak. Biyolojist Duncan Irschick yönetiminde yürütülecek çalışma ile ‘Dijital Yaşam’ adı verilen bir çoklu medya platformu oluşturulması planlanıyor. Şimdiden bazı köpek balığı, akrep, kurbağa ve kertenkele türleri modellenmiş durumda. 30 kamera taşıyan 10 kollu bu düzenek, tür çeşitliliği hızla azalan dünyamızda özellikle eğitimciler, bilimciler ve korumacılar için kıymetli olan kırılgan konumdaki yaşamın yakından ‘neye benzediği’ bilgisini (dijital de olsa) saklamamızı sağlayacak.

beastcam-array-with-gecko

Soluduğumuz havanın da bir su kaynağı olduğu nemden bunaldığımız günler dışında pek aklımıza gelmez. Etrafımızı saran su buharını elektrik ve ısı kullanarak toplayan Source isimli bir cihaz üreten Zero Mass Water adlı girişim, sürdürülebilir, basit ve erişilebilir su kaynakları yaratma amacı taşıyor. Arizona Üniversitesi’nde Malzeme Bilimcisi ve Mühedislik Profesörü olan Cody Friesen’ın CEO’luğunda yürütülen kişisel su üretim çalışmalarının, yakın zamanda Peru ve Şili’de 20 evde pilot uygulama aşamasına geçirilmesi planlanıyor. Sonraki hedef ise 2017 yılına kadar Suriye’deki iç savaştan en çok etkilenen ülkelerden biri olan Ürdün’de bulunan 100 bin haneye ulaşmak. İçilebilir suya ulaşamamak kısa vadede yetersiz su tüketimi, hijyen sorunları ve bulaşıcı hastalık riskini beraberinde getiriyor.

https://youtu.be/-IQStwqefXE

Harvard Üniversitesi araştırmacıları en küçük yapı taşınızın içinde neler döndüğünü bilmeye hakkınız olduğunu düşünmüş ve bir hücrenin iç dünyasını sizler için canlandırmış.

Siyah çikolatanın sağlık için faydalı olduğundan, antioksidan özellikleri bulunduğundan sık sık bahsedilir. Ancak sütlü çikolata sevenler için siyah çikolata genellikle acı ve keyifsiz bir tada sahiptir. Sütlü çikolatanın tadını değiştirmeden antioksidan özellikleri kazandırmak için çalışan bilimciler, fıstık endüstrisinde atık madde olarak üretilen fıstık kabuğundan elde ettikleri bileşenleri sütlü çikolataya ekleyerek bunu başardı. Böylece siyah çikolatanın sağlıklı özelliklerini kazanan sütlü çikolatanın tadında fark edilebilir bir değişiklik olmadı. Ayrıca normalde hiçbir kullanım alanı bulunmayan fıstık kabuğu da değer kazanmış oldu.

chocolate

Yeni yapılan bir araştırmaya göre bir yıl boyunca her gün bir paket sigara içen bir kişinin akciğerinde 150, gırtlağında 97, yutağında 39, ağzında 23, idrar torbasında 18 ve karaciğerinde 6 mutasyon gerçekleşiyor. Her yeni mutasyon da kansere yakalanma riskini arttırıyor. British American Tobacco şirketi ise geleneksel sigaralara göre daha az zararlı olan elektronik sigaraların gelecekte daha fazla kullanılacağını ve böylece insanların hastalıklara yakalanma riskinin azalacağını iddia ediyor. Tütün üreticileri bu motivasyonla her yıl yeni ürünler geliştiriyor.

Man Is Holding Vaporizer And Conventional Tobacco Cigarettes And

Daha az zararlı yeni nesil ‘hibrit’ sigaralar için arayışlar ciddileşiyor. Elektronik sigaraların yanında, geleneksel sigaralara alternatif olarak geliştirilen ‘Tütün Isıtıcı Ürünler’ (THP) geleneksel sigaralarda sağlığa zarar veren ‘yanma’ reaksiyonundan çok daha az zararlı bir çözüm ile öne çıkıyor. Çok yüksek ısıya maruz kalan tütün yanmadığı için dumanı geleneksel sigaranınkine nazaran ‘daha temiz’ oluyor. British American Tobacco’nun otantik bir içim hissi için THP yöntemi ile tütün dumanını buluşturduğu hibrit sigarası Glo iFuse’un da sigaranın evrimi ve yeni nesil sigaraların potansiyelleri hakkında önemli fikirler vermesi bekleniyor.

echo_ifuse_new-1024x576

Harvard araştırmacıları insanlığın iyiliği için sigara içen bir laboratuvar robotu geliştirdi. Tek seferde 10 sigara tüttürebilen mekanizma, sigara dumanını insan akciğerinden alınan yaşayan hücrelerin bulunduğu minik bir çipe iletiyor. Bu ‘çipteki ciğer’in, akciğer hücrelerinin sigara dumanına nasıl tepki verdiğini, hayvanlarla yapılan araştırmaların sağlamadığı kadar detayla birlikte, ortaya koyması bekleniyor. Araştırma kronik obstrüktif akciğer hastalığının tedavisi için yürütülüyor. Sadece ABD’de 11 milyondan fazla kişiye KOAH teşhisi konmuş olduğu biliniyor ve bu sayının dünya çapında 65 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

‘Uluslararası uzay İstasyonunu hiç böyle görmediniz!’ demek isterdik ama zaten öyle ya da böyle hiç görmemiş olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden bu eşsiz fırsatı kaçırmayınız ve ultra yüksek çözünürlük (4K) teknolojisi ile balık gözü lens birlikteliğinin yarattığı kusursuz derinlik hissinden mahrum kalmayınız.

Profesyonel uzaylı avcıları (ya da SETI araştırmacıları) gizemli Tabby Yıldızı’nın peşine düştü. Dünyanın en büyük tamamen döndürülebilir teleskobu olan Green Bank Teleskobu, Tabby’nin tuhaf davranışı hakkında daha fazla veri toplamak için yıldıza çevriliyor. Tabby Yıldızı’nın olağandışı ışığı 2015 yılında fark edildiğinden bu yana açıklanmayı bekliyor. Tabby’nin ışığını bir gezegenden, meteor yığınından ya da kuyruklu yıldızdan daha sık, düzensiz ve yoğun olarak kesen şey yıldızın enerjisini toplamak için oluşturulmuş bir Dyson Küresi olabilir mi? İşte bütün mesele bu! (Öyle olsa bile biz yıldızın bin 500 yıl önceki halini gözlemlediğimiz için küreyi inşa eden gelişmiş uygarlığı burada bulamayabiliriz.) Hikayeyi yıldıza ismini veren astronomdan (Türkçe altyazılı olarak) dinleyebilirsiniz.

Pazar gecesi büyük bir meteor gezegenimize oldukça yakın bir noktadan geçip gitti. Herhangi bir panik yaşanmamasını ise NASA’nın Scout isimli yeni sistemine borçluyuz. Scout potansiyel olarak tehlikeli kategorisine giren gök cisimlerini belirleyerek bunların Dünya’yı riske sokacak bir konumda olup olmadıklarını hesaplayabiliyor ve ilgili teleskopları cismi izlemeleri için uyarabiliyor. Dünya için gerçek bir tehlike yaratma ihtimali olan cisimleri engelleyebilecek teknolojinin ise 20 yıl sonra hazır olması bekleniyor. O zamana kadar ‘Bir cisim yaklaşıyor efendim.’ tekinsizliğine mahkum olduğumuz söylenebilir.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • DİYARBAKIR’ın Bağlar ilçesinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının, bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğini belgeleyen telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Saldırıyı, Kemal Hunres isimli teröristin düzenlediği de telsiz konuşmalarına yansıdı. Denildi.

 • Merhaba,
  Bugün birçok kürt haber ajansı diyarbakır saldırısını TAK isimli PKK yanlısı bir grubun gerçekleştirdiği haberini doğrularken siz hala IŞİD’ın yaptığını iddia ediyorsunuz. Bu konuda bilginiz hatalı ve söylemlerinizde oldukça yanlı görünüyor. Lütfen bu bilgiyi düzeltin. İlgili kaynaklardan birisi: http://rudaw.net/turkish/kurdistan/061120161

 • Dünyayı takip etmeye “çalışan” birisi olarak haftalık özetleriniz bir numaralı kaynağım. Sağolun varolun :) Eğer bir gün katkı sağlayabileceğim bir konu olursa da şimdiden evet varım :D

 • 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 dedi ki:

  hocam siyasetle ilgili bi içerik paylaşma lütfen bari buraya gelmesinler :(
  şuraya onlarca teknolojik bilgi/haber yazmışsın, yorumlar hala diyarbakır ‘ı x bombalamadı y bombaladı şeklinde ve sizi yanlış bilgi verdiğiniz gibisinden suçlar nitelikte. :(

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...