Haftanın Özeti: 106

31 Ekim – 6 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Garanti Bankası’nın Bahçeşehir Üniversitesi’nin işbirliğiyle çocuklara teknoloji ve yaratıcılık kültürünü aşılamak amacıyla başlattığı kodlama ve robotik eğitimleri devam ediyor. ‘Tasarım Odaklı Düşünme’ temalı eğitim, bu hafta Bahçeşehir Okulları Bursa Bademli Kampüsü’nde 8-13 yaşları arasında 30 katılımcıyla gerçekleşti. Eğitime katılanlara önce Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili öğretildi. Ardından, LEGO’nun WeDo 2.0 setinden yararlanarak birer robot yapmaları ve bunu çalıştıracak kod yazmaları istendi.

garanti-geleceg%cc%86i-yaziyorum

IBM’in güvenlik raporuna göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]sadece geçtiğimiz yıl finansal işlem bazında 20 milyon güvenlik ihlali yaşandı.[/inlinetweet] Finans kuruluşları için işlem başına ortalama maliyeti 215 dolar olan bu dolandırıcılıkları en aza indirmek için geliştirilen ‘Trusteer Pinpoint Detect’ araç kiti ile IBM, kullanıcıların fare imlecini kullanma şekillerini tanıyarak alışılmadık hareketi ayırt edebilen bir sistem sunmaya hazırlanıyor. Makine öğrenimine dayanan bir tür istatistik modeli ile güncellenen Pinpoint, mevcutta kötü yazılımı ve enfekte olmuş işletim sistemlerini belirleyebiliyor. Çözümün ilerleyen dönemde mobil kullanıma da uyarlanması planlanıyor.

banking fraud-1200xx2125-1195-0-111

Sigorta şirketlerinin, ilk kez otomobil satın alacak kişilerin profillerini belirleyebilmesi amacıyla, kullanıcıların Facebook paylaşımlarını inceleyen ‘firstcarquota‘ adlı uygulama, Facebook’un mahremiyet kurallarını ihlal ettiği için yasaklandı. Kullanıcıların ünlem işareti kullanımı, dakiklik, dil kullanımı ve plan yapma alışkanlıkları gibi özelliklerini inceleyen uygulama, bu verilere göre kullanıcıların kaza yapma ihtimallerini belirliyor. Sigorta şirketi de uygulama tarafından dürüst ve planlı olarak nitelendirilen kişilere indirim uyguluyor. Aşırı özgüvenli ya da kararsız olarak nitelendirilen kullanıcılarsa indirimden faydalanamıyor.

facebook

Barclays eski CEO’su Antony Jenkins, geleneksel bankaları ‘Uber anı’na karşı güçlendirecek çözüm önerisi ile dönüş yaptı: 10x Future Technologies. Geçtiğimiz sene ‘engellenemeyecek bir güç’ olarak nitelendirdiği yeni teknolojilerin, bankaların dönüşümü için nasıl kullanılabileceğine odaklanan Jenkins, yaşlanan bankaların ömrünü uzatacak servis ve hizmetler sunmaya hazırlanıyor. Günümüzde pek çok büyük bankanın müşteri verilerini etkin bir şekilde kullanmaktan ve korumaktan aciz, ‘yamalı’ sistemler kullanmayı sürdürdüğü biliniyor. Ellerindeki devasa veri yığınını müşterilerine ideal kredi ve ödeme seçenekleri sunmak için dahi kullanamayan bankaların, Jenkins’in yenilikçi yaklaşımına ilgi göstermesi bekleniyor. Jenkins, şirketi 10x Future Technologies’in gelişmiş veri modelleme ve veri tabanı tasarımına dayanan bir dijital bankacılık platformu sunduğunu, bu platformun finansal servis sağlayıcılara müşterilerini daha iyi anlamanın, maliyetleri kısmanın ve yasal düzenlemelere uyum sağlamanın daha iyi yollarını sunacağını iddia ediyor.

AnthonyJenkins (960x640)

Asya’yı bir süredir etkisi altına alan fintek etkinliği furyası devam ediyor. Singapur ve Hong Kong gibi ülkeler kendilerini finans teknolojileri için çekim merkezi olarak tanıtma konusunda oldukça iddialı. Ancak detaylı ve karşılaştırmalı olarak incelendiklerinde hem girişimlere sağlanan kolaylıklar ve yatırımlar hem de toplumun fintek dönüşümlerine hazırlanması konusunda bu ülkeler o kadar da başarılı sayılmıyor. Hindistan, İsveç, Malezya, ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkeler finans teknolojileri alanında yaptıkları yatırımlar ve düzenlemelerle daha fazla ön plana çıkıyor.

Fintek için cazibe merkezi olmak isteyen Hong Kong ve Singapur'un önünde uzun yollar var.
Fintek için cazibe merkezi olmak isteyen Hong Kong ve Singapur’un önünde uzun yollar var.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Londra’nın tüm siyah taksileri artık yolcularına temassız ödeme desteği sunabiliyor.[/inlinetweet] Zorunlu güncelleştirme Şubat 2016’da duyurulduğunda Londra taksilerinin sadece yarısı temassız ödeme kabul edebiliyordu. 2016’nın geri kalanında ödemeler sabit ya da elde tutulabilen cihazlar ile yapılabilecek ancak Ocak 2017’den itibaren cihazların yolcu bölümüne entegre edilmeleri gerekecek. Kredi ve banka kartları ile ödeme yapabilme imkanı geleneksel filonun, araç paylaşım hizmeti Uber’e karşı güç kazanmak için yaptığı modernleşme hamlelerinden biri olarak yorumlanıyor.

londonblack

Bugün bildiğimiz anlamıyla web’in öncülerinden Brian Behlendorf şimdi de blok zincirini dünyayı daha yaşanabilir kılmak için kullanmanın peşinde. Hyperledger Projesi’ni yöneten Behlendorf, tipik bir teknoloji emektarı gibi doğru yazılımın toplumu iyileştirebileceğine inanıyor ve bunun için gerçekten çalışıyor. Hyperledger Projesi açık kaynaklı blok zincirinin gelişmesini destekleyen, işlemler doğrulanıp kaydedilirken Bitcoin teknolojisinden faydalanılan bir veri tabanı olarak tanımlanabilir. Pek çok hükumet ve büyük şirket dijital para biriminin kendisinden ziyade veri potansiyeline göz koymuş durumda. Ticaret, sağlık, üretim gibi alanlarda işlemlerin daha etkili ve pratik yapılabilmesi, şayet kayıtlı işlemler şeffaflık anlamına gelebilecekse, bürokrasi ve yolsuzluktan muaf bir toplum ve daha sorunsuz bir işleyiş için eşsiz bir fırsat olabilir.

”İlk harfi büyük yazılan Bitcoin özel bir kripto para birimi (sanal para) ve bunun altında yatan teknolojiyi ifade eder. İlk harfi küçük yazılan bitcoin ise tüm sanal para birimlerine verilen ortak nitelik isimlendirmesidir.” Uzay Teknolojileri Mühendisi ve Teknoloji Editörü Ahmet Usta, Bitcoin hakkında 13 soru ve cevabı derlemiş.

bitcoin

Tren bileti otomatlarından Bitcoin satın alabildiğiniz bir dünya İsviçre’de mümkün. Bir İsviçre bankasında hesabı olmayanlar için özellikle ideal olan bu gelişme ile Kasım ayından itibaren SBB (İsviçre Federal Demiryolları) bilet makineleri kripto para verebilecek. Dünyanın geri kalanında durulan Bitcoin furyası böylece SBB’nin yarattığı pazarla İsviçre’de canlandırılmış olacak. Pek çoğu 7/24 hizmet veren 1.000 bilet otomatı İsviçre Demiryolları ve ödeme şirketi SweePay ortaklığında işletilecek.

swiss

Akademisyenler tarafından tam anlamıyla ‘takip edilemez’ olarak geliştirilen Zcash isimli sanal para ilk kez satışa çıkışının hemen ardından bir birimine 1.000 doların üzerinde ödemeye hazır hevesli alıcılarla buluştu. Şirketin ardında Johns Hopkins Üniversitesi ve MIT’den isimler, mahremiyet aktivistleri ve Zooko Wilcox isimli bir geliştirici bulunuyor. ‘Yeni çocuk’ şimdiden Silikon Vadisi’nden yatırımcıların ilgisini çekmiş ve 3 milyon dolarlık destek almış durumda. Zcash gelişmiş bir şifreleme yöntemi kullanılarak oluşturulduğu için Bitcoin’in aksine iz bırakmaksızın gönderilip alınabiliyor.

zcash

Birikim yapmanın her zamankinden güç olduğu günümüzde, bazılarımız için gerçek zamanlı bir tasarruf denetimcisine şiddetle ihtiyaç olduğu söylenebilir. Bankity her bir harcamanızın bütçenizde yarattığı etkiyi analiz ederek ‘bu gidişle’ kenara ne kadar ayırabileceğinizi öngörebilen bir uygulama. Harcama alışkanlıklarından tasarruf performansını tahmin edebilen, her ayınızı önceki aylarla karşılaştırmalı olarak raporlayabilen, biraz daha harcayıp harcayamayacağınızı, kısacası nerede durmanız gerektiğini söyleyebilen Bankity, her banka ile uyumlu çalışabilen bir tür ‘uyarı’ sistemi olarak da nitelendirilebilir.

raining-money-fintech-1024x576

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • DİYARBAKIR’ın Bağlar ilçesinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının, bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiğini belgeleyen telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Saldırıyı, Kemal Hunres isimli teröristin düzenlediği de telsiz konuşmalarına yansıdı. Denildi.

 • Merhaba,
  Bugün birçok kürt haber ajansı diyarbakır saldırısını TAK isimli PKK yanlısı bir grubun gerçekleştirdiği haberini doğrularken siz hala IŞİD’ın yaptığını iddia ediyorsunuz. Bu konuda bilginiz hatalı ve söylemlerinizde oldukça yanlı görünüyor. Lütfen bu bilgiyi düzeltin. İlgili kaynaklardan birisi: http://rudaw.net/turkish/kurdistan/061120161

 • Dünyayı takip etmeye “çalışan” birisi olarak haftalık özetleriniz bir numaralı kaynağım. Sağolun varolun :) Eğer bir gün katkı sağlayabileceğim bir konu olursa da şimdiden evet varım :D

 • 000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 dedi ki:

  hocam siyasetle ilgili bi içerik paylaşma lütfen bari buraya gelmesinler :(
  şuraya onlarca teknolojik bilgi/haber yazmışsın, yorumlar hala diyarbakır ‘ı x bombalamadı y bombaladı şeklinde ve sizi yanlış bilgi verdiğiniz gibisinden suçlar nitelikte. :(

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...