Haftanın Özeti: 102

3 – 9 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen Giovanni Scognamillo, 87 yaşında hayatını kaybetti. Levanten yazar, İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın çocuğu olarak 1929’da İstanbul’da doğmuştu (bugüne kadar tanışma fırsatı bulamayanlar için kitapları).

https://www.youtube.com/watch?v=sABbn8-VC6E

İstanbul Modern Sanat Müzesi, salı günleri gençlere kapılarını ücretsiz açıyor. Sergiler, özel atölyeler, film gösterimleri ve daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Modern’e giriş Genç Salı kapsamında salı günleri 16.00-20.00 saatleri arasında Türkiye’de ikamet eden bütün gençlere ücretsiz olacak.

YAP ISTANBUL MODERN

ABD’nin Texas eyaletinde bulunan Austin kenti sinemaseverlik ile özdeşlemiştir. Austin Eylül ayı sonunda bu ününe yakışır şekilde Fantastic Fest isimli bir fantastik sinema festivaline ev sahipliği yaptı. Belgesel kategorisinde yarışan filmlerin ağırlıklı olarak film aşkını konu aldığı festivalin öne çıkanları fantastik film afişleri hakkındaki ’24 x 36′ ve el yapımı film afişleri hakkındaki ‘Original Copy’ oldu.

Uyuşturucu ve silah ticaretiyle öne çıkan mafya faaliyetleri arasında sanat eseri hırsızlığı da önemli yer tutuyor. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünya genelinde mafyanın sanat eseri kaçakçılığının 6-8 milyar dolarlık bir ‘iş hacmine’ ulaştığı tahmin ediliyor[/inlinetweet]. Mafya-sanat eseri ilişkisini mafya örgütlerinin sanat eseri ve arkeolojik buluntu kaçakçılığı faaliyetleri üzerine çalışmalar yapan uzman Tsao Cevoli’den dinleyebilirsiniz.

van-gogh

BBC’nin bir televizyon programı için çalışan Tarihçi Bendor Grosvenor, bir İskoç malikanesinde keşif yaparken ünlü rönesans ressamı Rafael’in imzasını taşıdığı düşünülen bir Meryem Ana portresi buldu. Küçük müzelerde ve kırsal bölgelerde kaybolmuş, fark edilememiş değerli sanat eserlerinin izini süren program sayesinde bulunan tablonun Rafael’e ait olduğu kesinleşirse 25,5 milyon dolar civarında bir değere sahip olacağı belirtiliyor.

(National Trust for Scotland/Haddo House)
(National Trust for Scotland/Haddo House)

İzmir’in Çeşme ilçesindeki Türkiye’nin ilk ‘slow food’ (yavaş yemek) köyü Germiyan’da çobanlık ve çiftçilik yapan 54 yaşındaki Nuran Erden bir yandan da 1,5 yıldır köyündeki evlerinin duvarlarına resim yapıyor.

nuran-erden-1

Noel ruhu denince aklımıza genellikle filmlerde gördüğümüz çam ağaçları, şömine çorapları, hediye fiyonkları, kızakta tombul, yaşlı ve al yanaklı bir adam gelir. Bu manzaraların özellikle Avusturya Alpleri için pek geçerli olmadığını bilmekte fayda var. Avusturya’nın dağ köylerinde yaşayan erkeklerin Noel zamanı ‘Krampus’ kılığına girmesi gerekiyor. ‘Yarı keçi – yarı şeytan’ olarak tarif edilen bu boynuzlu figür yaramaz çocuklara ve manevi değerlerini unutan ailelere korku salmak üzere sürdürülen kadim bir geleneğin parçası. Fotoğraf sanatçısı Charles Freger Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde izlerini sürdüğü (ve pek çoğu Gulyabani‘yi hatırlatan) pagan adamları çalışmaları ile belgelemiş. (‘Bakmaya doyamadım’ diyenler için kitabı da mevcut).

Fotoğraf: Charles Ferger
Fotoğraf: Charles Ferger

Disney, Karayip Korsanları serisinin yeni filmi ‘Dead Men Tell No Tales’ın (Salazar’ın İntikamı) fragmanını yayınladı. Ünlü oyuncu Javier Bardem’in Kara İnci’nin lanetli (ve ölü) kaptanı Salazar rolünde izleneceği filmin 26 Mayıs 2017’de ABD’de vizyona gireceği açıklandı.

Netflix ünlü komedi oyuncusu Adam Sandler ile 4 filmi kapsayan bir anlaşma imzaladı. Komedi türünde olması beklenen filmlerin Netflix’e özel olarak yapılacağı ve anlaşmanın Sandler’ın mevcut film anlaşmalarını bağlamayacağı açıklandı.

Sandler’ın filmleri bugüne dek dünya çapında toplam 3,9 milyar dolarlık gişe yaptı.

Kadıköy Ziverbey’de bir kaldırım taşına (dayıca) oturmuş halde görüntülendiği fotoğrafı ile internet fenomeni haline gelen ve Ağustos ayında hayatını kaybeden kedi Tombili’nin heykeli 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde meşhur pozunu verdiği kaldırımda açıldı. Change.org’ta Tombili’nin heykelinin yapılması için düzenlenen kampanya 17 bin imzaya ulaşmıştı. Bu talebe olumlu yanıt veren Kadıköy Belediyesi ve heykelin yapımı için gönüllü olan Heykeltıraş Seval Şahin Tombili’nin sevenlerini sevindirmiş oldu.

tombili-cat-1194x664

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. İyi haftalar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.
Etiketler:

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...