Google Asistanlı kulaklıklar geliyor

Google, sesli asistanını üçüncü parti hoparlörlere getirmesinin ardından şimdi de bu teknolojiyi bir başka ses veren cihaza getiriyor: kulaklıklara.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, sesli asistanını üçüncü parti hoparlörlere getirmesinin ardından şimdi de bu teknolojiyi bir başka ses veren cihaza getiriyor: kulaklıklara. Google aslında konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ancak Google uygulamasının içinde ‘Bisto’ adı verilen, Google Asisstant yüklü olarak üretilecek bir kulaklıktan söz ediliyor. Ayrıca Google’ın partnerleri de açıklamayı bekleyecek gibi görünmüyor. Kulaklık üreticisi Bose, Google Asisstant kullanan kulaklıkları QuietComfort 35 II’yu Best Buy mağazalarına gönderdi bile.

Google Asistan’lı kulaklıkların işlevleri tahmin edebileceğiniz gibi Google Asistan’lı hoparlöre benzer şekilde çalışıyor. Kullanıcılar akıllı telefona bağlı cihazla, Google Asistan’a soru sorabiliyor, sesle yazılı mesajlar gönderebiliyor, arama yapabiliyor ya da üçüncü parti uygulamalara erişebiliyor.

Bildirim okuma ve cevaplama

Kulaklıkların bildirimlerle ilgili bir özelliği bulunuyor. Google uygulamasındaki bir seçenekle, kulaklığınızdan sesli bildirimler almayı aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu işlem için gerekli kodlar bugün Google uygulamasında mevcut. Yazılımdaki açıklamalara göre kulaklıklar bildirim geldiğinde bir uyarı tonu çalacak. Kullanıcılar özel bir Google Asistan butonuna basarak bildirimlerin kendilerine okunmasını sağlayacak.

Bildirimlere yanıt vermek de diğer cihazlara göre daha kolay olacak. Son okunan bildirime cevap vermek için kullanıcılar özel bir butona basılı tutarak konuşabilecek. Tabii bunu şimdiye kadar kimse denemedi çünkü bu özellikleri kullanan herhangi bir cihaz satışa sunulmuş değil. Ancak Google uygulamasında görülenlere göre bu çok kapsamlı bir sistem. Bu özelliklerin Google’ın hem Android hem de iOS uygulamalarının yazılımında görüldüğü belirtiliyor.

Bugün satışa çıkabilir

QuietComforst 35 II, Bose’un en gelişmiş ses engelleme özellikli kulaklıklarına getirilmiş bir güncelleme. Bu kulaklık Google Asistan’ın entegre edildiği ilk kulaklıklardan biri olacak. 9to5Google sitesine göre bu kulaklıklar şu anda Best Buy sisteminde mevcut ancak en erken gönderim tarihi olarak 22 Eylül gösteriliyor. (ABD’de 22 Eylül mesai saati henüz başlamış değil). Yeni kulaklıklar da önceki model QC35s gibi 350 Dolar’a satılacak.

Google’ın bir sonraki büyük etkinliği 4 Ekim’de. Şirketin bu etkinlikte Pixel 2’yi satışa sunması ve yeni Google projelerini açıklaması bekleniyor. Etkinlikte Google marka bir kulaklığın da tanıtılabileceği söyleniyor. Pixel 2 modellerinde kulaklık girişi bulunmadığı için Google’ın kulaklıklarının Bluetooth ile kullanılması bekleniyor.

Kaynak: arsTECHNICA

Google, sesli asistanını üçüncü parti hoparlörlere getirmesinin ardından şimdi de bu teknolojiyi bir başka ses veren cihaza getiriyor: kulaklıklara. Google aslında konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ancak Google uygulamasının içinde 'Bisto' adı verilen, Google Asisstant yüklü olarak üretilecek bir kulaklıktan söz ediliyor. Ayrıca Google'ın partnerleri de açıklamayı bekleyecek gibi görünmüyor. Kulaklık üreticisi Bose, Google Asisstant kullanan kulaklıkları QuietComfort 35 II'yu Best Buy mağazalarına gönderdi bile.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği