Ford sürücüsüz polis aracı geliştirmeyi hedefliyor

Otomotiv şirketi Ford, kural ihlali yapan araçları tespit edebilen otonom bir polis aracı patenti için başvuruda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Motor1’ın haberine göre Ford, sürücüsüz polis aracı fikri için patent başvurusunda bulundu.

Patent, etraftaki araçların kural ihlallerini (aracının üzerindeki güvenlik kameraları ve/veya yol kenarındaki sensörler vasıtasıyla tespit edebilen) otonom bir polis aracını betimliyor.

Patentin açıklamasına göre, kural ihlallerini tespit eden yapay zeka temelli polis aracı çağrı yapabilecek, aracın peşine düşecek veya (işler burada iyice korkunç bir hal alıyor) polis aracının merkezi işlemcisi kural ihlali yapan araca uzaktan müdahale edebilecek. Başka bir deyişle otonom polis aracı, araçlarla kablosuz şekilde bağlantı kurarak sürücüyle konuşabilecek veya kimliğini tespit edebilecek.

Açıklamada, otonom polis aracındaki polis memurlarının karşıdaki aracın kontrolünü devralabileceği ya da kural ihlali yapanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kablosuz bağlantıyı kullanabileceği anlatılıyor. Bugüne dek sayısız örneğini gördüğümüz üzere, bir şirketin patent başvuru yapması o fikrin mutlaka gerçeğe dönüşeceği anlamına gelmiyor. Yine de, devriye ekiplerinin de otomasyon çağına yenik düşmesi hiç de uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Kaynak: Tech Crunch

Ford, otonom polis aracı fikri için patent başvurusunda bulundu. Otonom araç, üzerindeki güvenlik kameraları ve/veya yol kenarındaki sensörler vasıtasıyla kural ihlali yapan araçları tespit edebilecek. Kural ihlallerini tespit eden yapay zeka temelli polis aracı çağrı yapabilecek, aracın peşine düşecek veya (işler burada iyice korkunç bir hal alıyor) polis aracının merkezi işlemcisi kural ihlali yapan araca uzaktan müdahale edebilecek. Ford'un otonom polis aracını yakın zamanda yollarda görür müyüz bilinmez ama diğer pek çok şey gibi devriye ekiplerinin de otomasyon çağına yenik düşmesi uzak bir ihtimal gibi durmuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği