Farklı bir Super Mario deneyimi

Stefan Hedman’ın geliştirdiği ücretsiz tarayıcı oyunu Jelly Mario, bildiğimiz Super Mario’dan çok daha farklı bir oyun tecrübesi sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Super Mario oyunlarının bu kadar başarılı olmasının bir sebebi de oyunların verdiği his. Oyunun oynayan kişiye sunduğu sıkı kontrol imkanı, Mario’nun her hareketini kontrol etmemizi sağlıyor. Bu bir kayanın üzerinden atlamak da olabilir kötü bir karakterin üzerine basmak da. Oyun netlik sunuyor. Ancak Stefan Hedman’ın geliştirdiği ücretsiz tarayıcı oyunu Jelly Mario hiç de öyle değil.

Jelly Mario, en efsanevi video oyunlardan biri olan Super Mario’yu alıp altüst ederek fizik kurallarıyla oynuyor. Oyun şu anki halinde orijinal Super Mario’nun ilk iki level’ından oluşuyor. Bildiğimiz Super Mario’nun aksine, Jelly Mario’daki Mario bir balet edasıyla değil kafası karışmış bir denizanası gibi hareket ediyor. Oyunda ok tuşlarını kullanarak hareket ediyorsunuz ancak bu komutlar gerçek bir komuttan ziyade öneri görevi görüyor sanki.

Oyunun en komik yanı ise oyundaki dünyanın da aynı jöle efektiyle kurulmuş olması. Mesela Mario yeşil borunun üzerine zıplayınca boru tuhaf şekillerde kıvrılıp bükülüyor.

Eğer hareket etmeden durur ve bir Goomba‘nın üzerinize yürümesine izin verirseniz Mario patlama kuvvetiyle geri sıçrıyor. Oyunun müziği de kendisi gibi sinir bozucu. Ses efektleri ve melodiler tanıdık gelse de Mario’nun ekranda hareket etme şekline bağlı olarak değişiyor. Böylece olunca da kulağa yanlış bir şeyler varmış gibi geliyor.

Super Mario oyunları her zaman tuhaftı ancak Jelly Mario işlerin ne kadar daha tuhaflaşabileceğini gösteriyor. Oyuna göz atmak isterseniz buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Super Mario oyunlarının bu kadar çok sevilmesinin sebeplerinden biri de oyuncuya verdiği kontrol hissi. Oyunun sunduğu sıkı kontrol imkanı, Mario’nun her hareketini kontrol altında tutmamızı sağlıyor.  Ancak Super Mario’yu alıp fizik kurallarıyla oynayan Jelly Mario hiç de öyle değil. Bildiğimiz çevik Mario’nun aksine bu oyundaki Mario kafası karışmış bir denizanası gibi hareket ediyor. Üstelik oyundaki dünya da tıpkı Mario gibi jöle efektiyle kurulmuş. Yeşil boruların üzerine zıplarken borular eğilip bükülüyor veya kaplumbağayla çarpıştığında Mario ve kaplumbağa binbir parçaya bölünüyor. Bu ilginç Mario oyununu denemek isterseniz tarayıcı üzerinden ücretsiz şekilde oynayabilirsiniz.Bir yanıt

  1. Çağrı Mustafa Alkan avatarı

    Açık konuşmak gerekirse gerçekten sinir bozucu ve aynı oranda akılda kalıcı görünüyor. Bir dener miyim: Evet :)

Yorumunuz: