Çocukların konsantrasyonuna yardımcı sınıf mobilyaları

Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyan bir grup öğrenci, bir okulu ziyaret edip değişen ihtiyaçlara göre yeni sınıf mobilyaları tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyan bir grup öğrenci, ders esnasında öğrencilerin dikkatinin dağılmamasına yardımcı olmak amacıyla bir mobilya koleksiyonu tasarladı. The Classroom adlı proje, şehirde her yıl düzenlenen tasarım haftasının bir parçası olarak Stockholm Mobilya Fuarı’nda yer aldı.

Danimarka’daki sınıflar eskisine göre daha büyük ve çocukların daha uzun süre okulda kalmaları gerekiyor. Bu durumu göz önünde bulunduran dokuz öğrenci, yeni sınıf mobilyaları tasarlamak için işe koyuldu. Tasarım öğrencileri, sınıftaki öğrencinin dikkatinin dağılmamasına yardımcı olan yumuşak sandalyelerden tutun da öğrencinin boyuna göre ayarlanabilen masa ve sandalyeye kadar çeşitli mobilyalar tasarladı.

Projedeki öğrencilerden Gunilla Dueholm Persson, Dezeen’e yaptığı açıklamada “Bu proje ‘sınıf’ ile alakalı. Bir okulu ziyaret edip sıradan bir günde neler yapıldığını izledik. Ergonomik yönlerden de bakarak, farklı mobilya türlerini kullanırken öğrencilerin öğrenme verimliliğini gözlemledik. Ortaya bir sürü farklı proje çıktı.” diyerek süreçten bahsetti.

Öğrencilerin bir kısmı alternatif oturma çözümlerine odaklandıkları bir proje yapmayı tercih etti.
Mesela Alert (Dikkat) adı verilen mobilyalardan biri, öğrenci oturur pozisyondayken vücudunun aktif şekilde durmasını sağlamak üzere geliştirildi. Dueholm Persson’un tasarladığı Log adlı tabure ise hafif, yumuşak bir köpükten yapıldığı için öğrenci kolayca kaldırıp sınıfın içinde istediği yere koyabiliyor. Başka bir öğrencinin tasarladığı bir sandalyede ise oturma kısmı sırt dayama kısmına ya da sırt dayama kısmı oturma kısmına dönüştürülebiliyor. Koleksiyonda öğrencinin çeşitli pozisyonlarda oturmasına imkan sağlayan bir sandalye de var.

Projeye dahil olan diğer öğrenciler masa ve sandalye kombinasyonları tasarlamayı tercih etti. Mesela Caroline Rievers ve Hans-Christian Bach, çocukların hızlı şekilde büyüdüğü ya da bütün çocukların aynı boyda olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak onlara göre ayarlanabilen bir sandalye ve masa tasarladı. Magnus Lyng adlı öğrenci ise benzer bir konsept deneyerek masayla bitişik bir sandalyenin bulunduğu, hem masa hem sandalyenin farklı yükseklikte kullanılabildiği bir mobilya tasarladı. Jasper Vangsgaard ise ‘okul sırasını yeniden hayal etmek’ düşüncesiyle yola çıkarak öğrencinin kendi isteğine göre ayarlayabileceği şekilde bir saklama alanı bulunan masa tasarladı.

Kaynak: Dezeen

Danimarka'daki sınıflar eskisine göre daha büyük ve öğrencilerin okulda geçirmesi gereken süre daha uzun. Bu yüzden, bir grup tasarım öğrencisi ders sırasında öğrencilerin dikkatlerinin dağılmamasına yardımcı olan sınıf mobilyaları koleksiyonu tasarladı. Koleksiyonda rahatça taşınabilen yumuşak ve hafif köpükten sandalyeler, öğrencilerin hızla büyüdüğü gerçeği düşünülerek tasarlanan ayarlanabilir masa ve sandalyeler gibi mobilya çözümleri var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği