17 milyar Dolar hazine barındıran bir batık keşfedildi

300 yıl önce Kolombiya açıklarında batan altın dolu İspanyol savaş gemisinin üç yıl önce bir otonom su altı aracı tarafından bulunduğu açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

300 yıl önce Kolombiya açıklarında batan altın dolu İspanyol savaş gemisinin üç yıl önce bir otonom su altı aracı tarafından bulunduğu açıklandı. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü (WHOI) tarafından yürütülen arama çalışmasında bulunan gemi enkazının değeri 17 milyar Dolar’ın üzerinde.

San Jose adlı geminin 2015’te bulunduğuna dair ilk açıklama Pazartesi günü Kolombiya yönetiminden alınan izinle yapıldı. WHOI Başkan Yardımcısı Rob Munier, “Kolombiya devletine saygımızdan ötürü bugüne dek bir açıklamada bulunmamıştık.” dedi. Genellikle ‘gemi batıklarının kutsal kasesi’ olarak adlandırılan San Jose’nin konumu, denizcilik tarihinin en büyük sırlarından biri olarak biliniyordu.

62 topu bulunan üç direkli gemi 8 Haziran 1708’de 600 kişilik mürettebatıyla birlikte batmıştı. Gemide, İngiliz gemileriyle yapılan savaşlar sonrasında toplanan altın, gümüş ve zümrütten oluşan büyük bir hazine bulunuyordu. Günümüz standartlarıyla hazinenin 17 milyar Dolar’dan daha değerli olduğu ifade ediliyor.

REMUS 6000 tarafından bulundu

Massachusetts merkezli WHOI, derin suların keşfi konusundaki uzmanlığı sebebiyle araştırmaya davet edilmişti. Enstitünün otonom su altı  aracı REMUS 6000 daha önce, 2009’da Brezilya açıklarında denize çakılan Air France 447‘yi bulmuştu. 2015’te 600 metre derinlikte San Jose’nin ilk sonar resimlerini çeken araç da REMUS 6000 oldu. Enkaza 9 metreye kadar yaklaşan aracın çektiği resimlerde San Jose’nin üzerindeki yunus figürleri net bir şekilde görülebiliyordu.

WHOI mühendisi Mike Purcell “Enkaz kısmen tortuyla kaplıydı ancak daha yakından çektiğimiz görüntülerde enkazın detaylarını görmeyi başardık. Çözünürlük, topların üzerindeki oyma işlemeleri görebilmemiz için yeterliydi.” şeklinde konuştu. Enkazın bulunduğunu Purcell’den gelen bir telefonla öğrenen Munier “Yaşadığım, oldukça güçlü bir memnuniyet hissiydi. Çok büyük bir andı.” diyor.

Hazine birkaç ülke ve özel şirket arasında hukuki savaşlara neden oldu. Birkaç hafta önce UNESCO Kolombiya’ya enkazı ticari amaçla kullanmamalarını söyledi.

Hazine halen denizin dibinde yatıyor ve konumu Kolombiya tarafından bir devlet sırrı olarak saklanıyor.

Kaynak: Boston Globe

300 yıl önce Kolombiya açıklarında batan altın dolu İspanyol savaş gemisinin üç yıl önce bir otonom su altı aracı tarafından bulunduğu açıklandı. Woods Hole Oşinografi Enstitüsü (WHOI) tarafından yürütülen arama çalışmasında bulunan gemi enkazının değeri 17 milyar Dolar'ın üzerinde.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği